Coronvirus: Cilën maskë duhet ta vendosni?

Life style

Coronvirus: Cilën maskë duhet ta vendosni?

Më: 18 prill 2020 Në ora: 19:22
Foto ilustrim

Maskat janë bërë emblemë në luftën kundër koronavirusit, teksa njerëzit i përdorin për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së shpërthimit vdekjeprurës.

Ekzistojnë disa lloje të maskave, teksa N95 dhe maska ​​mjekësore, të cilat ofrojnë më shumë mbrojtje dhe janë shumë të kërkuara, duhet të rezervohen për punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë të ekspozuar rregullisht ndaj pacientëve të infektuar.

Si funksionojnë ato, çfarë duhet të merrni parasysh kur bëni vetë dhe nivelin e mbrojtjes që ata mund të sigurojnë?

N95 – është maskë më e njohur dhe efektive, pra që mund t’i ndaloj 95 përqind të grimcave të vogla – 0.3 mikron – që janë më të vështirat për t’u kapur. Mos të harrojmë që këto maska janë për një përdorim të vet dhe duhet të siguroheni që të mos ketë boshllëqe midis buzës së maskës dhe lëkurës suaj.

N95

Ndërsa maskat mjekësore janë më pak efektive se sa ato n95. Kur vishen siç duhet, ato mund të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së koronavirusit duke kapur pikat kur kolliteni ose teshtitni. Maska mjekësore bëhen nga shtresa të pëlhurës sintetike që mund të marrin frymë nga letra dhe janë të dizajnuara për t’u përdorur vetëm një herë.

Maska mjekësore

Një maskë shtëpiake ndonjëherë mund të mbrojë mënyrën se si bën një version i thjeshtë mjekësor. Për të bërë një maskë shtëpiake mundtë përdorni material pambuku ose edhe një bluzë e rëndë pambuku, fanellë ose një peshqir enësh të endur fort.

Maskë shtëpiake

Kjo është një maskë tjetër shtëpi, e bërë nga bluza pambuku 100 përqind, me një xhep të qepur për të mbajtur një filtër shtesë. Njerëzit kanë eksperimentuar me materiale filtruese, përfshirë filtrat e ajrit dhe qeset me vakum. Ato mund të jenë efektive, por mund të paraqesin rreziqe. Shumë prej tyre nuk marrin frymë dhe mund të përmbajnë fibra të dëmshme që mund të thithni.

Maskë shtëpiake me filtra

Ndryshe, një maskë është efektive vetëm nëse është e veshur siç duhet, duke u përshtatur mirë nga maja e hundës deri poshtë mjekrës pa boshllëqe. Ndërsa asnjë maskë nuk është 100 përqind e efektshme, ajo mund të ndihmojë të mbani distancimin shoqëror dhe larjen e rregullt të duarve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat