Efikase kundër baktereve dhe njollave. Në guacën e tualetit hidhni një thelb hudhre dhe lëreni gjithë natë

Life style

Efikase kundër baktereve dhe njollave. Në guacën e tualetit hidhni një thelb hudhre dhe lëreni gjithë natë

Më: 28 maj 2020 Në ora: 12:36
Foto Ilustrim

Mbase ju tingëllon çmenduri, mirëpo vërtet ia vlen

A e dini që disa njerëz në mbrëmje hedhin një thelb hudhre në guacën e WC-së dhe e lënë aty gjithë natën. Dhe e bëjnë këtë që ta bëjnë më të thjeshtë pastrimin e banjës.

E dini përse veprojnë kështu?

Hudhra përmban alicinë, e cila jep aromë të fuqishme, specifike. Mirëpo, pos aromës, alicina është shumë efikase në luftën kundër baktereve dhe kërpudhave, madje jo vetëm në trupin tonë, por edhe në vendet ku nuk kemi pritur që ato zhvillohen. Për shembull, në banjë! Në mëngjes vetëm duhet lëshuar ujin.

Nëse e përsëritni këtë proces dy herë në javë, në guacë do të ketë shumë më pak baktere, ndërkaq hudhra gjoja me sukses vepron kundër njollave të verdha të shtresuara.

A do ta provoni edhe ju.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat