Sa herë duhet të lajmë kokën që të kemi flokë të shëndetshëm? - Bota Sot
Sa herë duhet të lajmë kokën që të kemi flokë të shëndetshëm?

Life style

Sa herë duhet të lajmë kokën që të kemi flokë të shëndetshëm?

Më: 6 qershor 2020 Në ora: 18:44
Ilustrim

Ne dikur mendonim se të lanim flokët çdo ditë ose çdo dy ditë ishte një norma që duhej ndjekur, por tani me shpikjen e shampos së thatë mund ta zgjasim këtë proces dhe më shumë.

Drejtoresha e bukurisë Jenny Jin shtron pyetjen: Sa shpesh duhet të lajmë flokët?

Nga sondazhi i bërë me njerëzi që lajnë flokët çdo ditë dhe ato që i lajnë një herë në tre ditë pati shumë rezultate.

Ky studim u bë me anë të nj aparati që analizon flokët dhe skalpin nga afër. Pamja e afërsisë zbulon një sasi të pakëndshme pluhuri, lëkurë të ngordhur, shampo të thatë dhe prodhim të produkteve që veshin rrënjët tona.

Zakonisht kur lajmë flokët dy herë, e para shërben për heqjen e vajit dhe mbetje ndërsa e dyta në të vërtetë pastron kokën.

Shikoni ndërsa Reavey heton rrënjët tona, demostifikon vajin e flokëve dhe, po na tregon saktësisht se sa shpesh duhet të bëjmë shampon. Pastaj, ndajini orarin tuaj të larjes së flokëve në komente (pa gjykim, premtim).

Pra nuk ka shumë rëndësi sa herë apo në sa ditë i lani flokët por duhet të pastroni dy herë me shampo pasi në mënyrë të tillë flokët tuaj të pastrohen mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat