Si të riktheheni në formë pas karantinës? - Bota Sot
Si të riktheheni në formë pas karantinës?

Life style

Si të riktheheni në formë pas karantinës?

Më: 10 qershor 2020 Në ora: 14:16
Foto ilustrim

Vera po vjen dhe karantina ka ndryshuar trupin tonë. Izolimi i detyruar, përveç që rëndoi nga pikëpamja mendore, gjithashtu kontribuoi që të shtojmë më shumë kilogramë.

Si të rikthehemi në formë pas karantinës? Padyshim që të kujdesemi për dietën dhe lëvizjen. Muajt e mosveprimit, për shkak të urgjencës shëndetësore të shkaktuar nga Coronavirus, kanë peshuar në jetën e të gjithëve. Përveç një përqindje të vogël të virtuozëve, të cilët vazhdonin të ushtroheshin rregullisht në karantinë, shumica e njerëzve e gjetën veten me më shumë yndyrë dhe më pak muskuj.

Kthehuni përsëri në formë duke u kujdesur për dietën dhe lëvizjen

Izolimi ka tensionuar trupin tonë. Në rastin më të mirë, kjo na bëri të ruajmë peshën, ndërsa muskujt të kthen në yndyrë. Si e vërejmë? Thjesht nga pantallonat. Nëse pesha ka mbetur e njëjtë, por pantallonat, të cilat deri para disa muajsh rrinin në mënyrë të përsosur dhe tani ato janë të ngushta, kjo do të thotë se shkoi kështu. Nga ana tjetër, në rastin më të keq, përveç humbjes së muskujve, pesha u rrit gjithashtu. Në këtë rast do të thotë që jemi të dhjamosur. Si ta korrigjojmë këtë situatë?

Para së gjithash të kthehemi tek lëvizja. Ecje, çiklizëm, vrapim. Shkurt, gjithçka që kontribuon për të përmbushur duhet të shfrytëzohet. Ecja  në këmbë sa më shumë të jetë e mundur dhe shmangia e makinës sigurisht që do të ndihmojë. Për më tepër, përfitoni edhe nga pushimet e vogla në punë për të bërë një ecje të dobishme.

Çdo 30 minuta, madje edhe me periudha të shkurtra 2 ose 3 minutash bëni aktivitete të tilla si shëtitje të shkurtra, pushime, të alternuara mes uljes dhe qëndrimit. Gjithmonë sipas këtyre indikacioneve, ne duhet të përpiqemi t’i kushtojmë të paktën 150 minuta në javë aktivitetit fizik aerobik me intensitet të moderuar.

Për më tepër, është e rëndësishme të kryhen të paktën disa stërvitje në javë të dedikuara për forcimin e grupeve kryesore të muskujve. Sa i përket dietës, ne nuk duhet të kërkojmë diçka shumë të veçantë. Thjesht duhet të ndiqni udhëzimet që na mësojnë të hamë siç duhet duke filluar nga ajo që është më e dobishme për t’u ngrënë.

Para së gjithash, frutat dhe perimet duhet të jenë të pranishme në sasi të mëdha duke u përpjekur të konsumoni 5 vakte në ditë. Në drekë dhe darkë duhet të konsumojmë shumë perime, të papërpunuara dhe të gatuara. Frutat mund të shërbejnë si një meze e lehtë gjatë ditës, të kombinuara me ato të thata mund të shërbejnë për të thyer urinë. Drithërat janë një aleat i vlefshëm, sepse na lejojnë të marrim shumë energji dhe fibra, duke rritur ndjenjën e ngopjes. Për më tepër, ato përmirësojnë tretjen dhe duke i kombinuar me kos do të kemi një mëngjes të përsosur.

Ne gjithashtu mund të konsumojmë çdo ditë bishtajore, duke qenë një hibrid mes një kursi të parë dhe të dytë. Ndërsa mishi, peshku, vezët dhe djathërat do të alternohen gjatë javës, duke qenë se janë produkte me origjinë shtazore. Po ashtu duhen larguar ushqimet e konsideruara më pak të dobishme si ëmbëlsira, ushqime të paketuara, pijet me sheqer dhe alkool. Dhe së fundi, t’i kushtojmë rëndësi ujit. Duhet të pimë të paktën disa litra në ditë, veçanërisht tani që nxehtësia rritet.

Duke u nisur nga disa zakone të thjeshta, por të shëndetshme, ne do të jemi në gjendje të rikthehemi në formë pas izolimit të gjatë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat