Këshilla për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme - Bota Sot
Këshilla për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme

Life style

Këshilla për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme

Më: 12 qershor 2020 Në ora: 17:53
Foto ilustrim

Sot më shumë njerëz se kurrë janë në kërkim të mënyrave për të përmirësuar shëndetin e tyre, rritjen e energjisë, zvogëlimin e stresit, rivendosjen ose forcimin e funksionalitetit, lehtësimin e dhembjeve, ekuilibrimin e emocioneve dhe mprehjen e përqendrimit mendor.

Për shkak të kërkesave të jetës moderne, shumica e njerëzve dëshirojnë që ato mënyra të jenë relativisht të thjeshta dhe të mos kërkojnë shumë kohë jashtë ditës së tyre të ngarkuar.

Nëse ende nuk keni gjetur diçka që i përshtatet nevojave tuaja, mund të dëshironi të merrni parasysh ushtrimet shëruese të Kinezëve.

Ushtrimet shëruese kineze përbëjnë një degë të mjekësisë kineze që pothuajse kurrë nuk mësohet si një sistem i veçantë i shërimit, por përdoret në shumë praktika që ju ndoshta i njihni.

Disa janë pjesë e praktikave më të vjetra mjekësore kineze, duke përfshirë akupresurën dhe tuinën, një lloj terapie masazh kineze. Të tjerët kanë origjinën e tyre në vetë-shërimin e lashtë ose praktikat shpirtërore, të tilla si format kineze të yogës dhe meditimit.

Ato mësohen në mënyrë rutinore së bashku me praktika më të hollësishme dhe komplekse, siç janë taiji (t’ai chi), qigong (chi gung), dhe praktika të tjera të avancuara mjekësore, shpirtërore ose luftarake, si një mënyrë për të përgatitur një student për ato disiplina më të kërkuara, ose si ushtrime shtesë që mund t’i bëjnë disa aspekte të atyre praktikave më të lehta për t’u kryer.

Disa burime janë më pak të njohura në perëndim, si qigongu mjekësor dhe pageagong, një teknikë përgjimi dhe pattingu e përdorur për të prishur bllokimet qi.

Ushtrimet shëruese kineze mund të forcojnë përfitimet nga taiji ose qigongu nëse tashmë keni një praktikë të tillë. Në atë kontekst, ata do të hapin zona të synuara të kufizimit fizik ose energjik, do të thellojnë ndjeshmërinë tuaj ndaj ndjesive qi, do të rrisin rrjedhën qi dhe do t’ju rrënjosin më me siguri, duke përmirësuar kështu performancën tuaj të përgjithshme.

Pse të përfshini ushtrime shëruese kineze në jetën tuaj të përditshme?

Ata janë të lehtë për tu bërë.

Pavarësisht nga mosha juaj apo niveli i palestrës, çdokush mund t’i bëjë këto ushtrime. Shumica janë shumë të butë dhe ato më sfiduese kanë ndryshime më të lehta që mund t’ju përshtaten më mirë derisa të jeni gati për të përparuar më tej, transmeton lajmi.net. Edhe mbajtja me vetëm disa nga ushtrimet më të thjeshta do të sigurojë përfitime të konsiderueshme shëndetësore.

Ata marrin shumë pak kohë.

Ushtrimet e shërimit mund të kryhen në sa më pak nga 1 deri në 2 minuta, dhe do të merrni përfitimin e plotë të specifikuar për secilin ushtrim, shkruan alternative medicine. Ata me të vërtetë shkëlqejnë atje ku dëshirohet shpejt dhe lehtë.

Ato janë plotësisht të personalizueshme.

Nuk ka një regjim të caktuar që duhet të ndiqni. Ju zgjidhni vetëm ushtrimet që vlejnë për nevojat tuaja dhe krijoni programin e personalizuar që funksionon më mirë për ju. Nëse praktikoni ushtrime që ju lejojnë të ndiheni përmirësime pothuajse menjëherë, do t’ju inkurajoheni të jeni besnikë në praktikën tuaj.

Ata janë të përshtatshëm.

Për shkak se ata marrin kaq pak kohë dhe hapësirë, këto janë të shkëlqyera për periudhat e pushimit në punë, shkollë, apo shtëpi, dhe mund të zvogëlojnë stresin, forcojnë energjinë, ose adresojnë një problem të vazhdueshëm sa herë që ju mund ta përshtatni atë në ditën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat