Kujdes nga gurët në duart e njerëzve të gabuar - Bota Sot
Kujdes nga gurët në duart e njerëzve të gabuar

Life style

Kujdes nga gurët në duart e njerëzve të gabuar

Më: 13 qershor 2020 Në ora: 09:38
Ilustrim

Të gjithë e dinë se vetëm gurët nuk kanë fuqinë për të lënduar, por kur ato përdoren nga dora e gabuar, ata mund të dëmtojnë zemrat më të forta!

Kur flas për zemrat e plagosura, i referohem rëndësisë së një fjale të ligë, vëmendjes që duhet t’i kushtojmë një frazë të formuluar keq që u thuhet njerëzve. Ne duhet ta vendosim veten gjithmonë në vendin e tjetrit para se të themi diçka.

Një gur në duart e njerëzve të gabuar, të cilët nuk kujdesen për të afërmin e tyre, është shumë i rrezikshëm. Disa qenie njerëzore duan të ndrydhin të tjerët, deri në pikën që ata në praninë e njerëzve e tregojnë veten e tyre superiorë, mjeshtra të arsyes.

Të ballafaquar me këtë realitet të gjerë dhe të trishtuar, për fat të keq jemi përballur me shumë familje të shkatërruara, me shkallë të lartë divorci, me fëmijë dhe me prindër të cilët nuk respektohen. Ndërsa ka arsye të panumërta pse ndodh kjo, njëra nga më kryesoret është mungesa e respektit.

Ndoshta është sepse është më e lehtë të kritikosh të tjerët se sa të lavdosh, të vetëvlerësosh, të korrektosh dhe të ndryshosh qëndrimin e dikujt. Duhet të mendojmë më shumë për fuqinë e gurëve në duart e njerëzve të gabuar.

Disa ndoshta nuk e kanë kuptuar ende dhe ka të tjerë që kurrë nuk do ta kuptojnë. Disa e konsiderojnë të përshtatshëm korrigjimin e të tjerëve, por nuk e pranojnë si të saktë. Një ditë guri do të gjejë autorin i cili kishte iniciativën për ta nisur atë te dikush ose në botë. Shpresoj që ditën që ky gur të gjejë pronarin e tij, ai person të jetë i gatshëm ta pranojë atë dhe të jetë i fortë për të kapërcyer dhimbjen.

Duhet të jemi të matur me ata që flasim, si flasim, ku flasim, për kë flasim; një ditë dikush do të flasë me ne në të njëjtën mënyrë, me të njëjtin ton, në të njëjtin vend dhe me të njëjtët njerëz. Jeta është si një jehonë dhe çdo gjë që bëjmë këtu do të rezononte në përjetësi. Asgjë nuk kalon pa u vënë re nga sytë e Krijuesit. Roli ynë në këtë botë është të duam, vetëm të duam.

Kur kuptojmë fuqinë e dashurisë, fjalët janë të ëmbla dhe gurët shndërrohen në ura, që përdoren për të mbështetur shtigjet tona dhe gjithçka që kalon përmes fatit tonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat