Shkencëtarët porosisin: Duhet të debatoni para fëmijëve - Bota Sot
Shkencëtarët porosisin: Duhet të debatoni para fëmijëve

Life style

Shkencëtarët porosisin: Duhet të debatoni para fëmijëve

Më: 26 qershor 2020 Në ora: 09:15
Foto ilustrim

“Mos para fëmijëve”, është fjalia të cilën shumë herë e kemi dëgjuar me rastin e debateve të prindërve

Megjithatë, studimi i ri thotë që pikërisht është mirë të debatoni para vogëlushëve, sepse në atë mënyrë prindërit do t’u ndihmojnë fëmijëve të vet.

Studimi i cili është bërë në San-Francisko ka studiuar 109 familje dhe sjelljen e tyre gjatë debateve para fëmijëve.

Mjekja Sarah Waters thekson, sipas rezultateve, që më mirë është që fëmija të shohin konfliktin.

“Ata shkëlqyeshëm i marrin të gjitha emocionet të cilat i prezantojmë. Nëse shohin që diçka keq ka ndodhur, ndërkaq prindërit sillen në mënyrë të zakonshme, kjo dërgon porosi konflikti. Lejoni të shohin debatin”, thotë Sarah Waters.

“Kjo do t’u ndihmojë fëmijëve që t’i rregullojnë emocionet vetjake dhe t’i zgjidhin problemet. Lirisht tregoni që jeni të hidhëruar”, thotë ajo.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat