Gjashtë përdorimet të dobishme të pudrës së bebes që duhet t’i mësoni sa më parë - Bota Sot
Gjashtë përdorimet të dobishme të pudrës së bebes që duhet t’i mësoni sa më parë

Life style

Gjashtë përdorimet të dobishme të pudrës së bebes që duhet t’i mësoni sa më parë

Më: 28 qershor 2020 Në ora: 06:07
Ilustrim

Pudra e bebes mund të zgjidhë kaq shumë probleme

Pudra e bebes mund të përdoret edhe për gjëra për ju të cilat nuk i kishit çuar në mend më parë, duke filluar që nga përdorimet estetike deri tek proceset e vështira të larjes.

Ky mjet mund të bëjë shumë më tepër sesa të zbusë lëkurën e foshnjës suaj. Ju mund të aplikoni pak tek duart në një ditë të nxehtë për të shmangur djersitjen.

Ju gjithashtu mund ta përdorni si shampon të thatë.

1. Përdoreni si shampon për kafshët

Shumica prej nesh kemi parë sesi pudra e bebes mund të përdoret si shampon i thatë nga njerëzit dhe ky pluhur mahnitës mund të përdoret gjithashtu si shampon për kafshët.

Pasi të luani gjatë gjithë ditës, qeni juaj mund të ketë një erë të shpifur. Për ta hequr qafe, thjesht fërkoni pak pudër në leshin e tyre, lëreni për disa minuta para se ta fërkoni. Kjo do t’i bëjë qimet e tyre të duken kaq të freskëta dhe kaq të pastra.

2. Zhdukni aromat e këqija nga këpucët

Kur vishen shumë, këpucët kanë tendencë të kenë erë të keqe, sepse këmbët vazhdimisht djersiten. Për të hequr qafe erën e rëndë, spërkatni pak nga ky pluhur magjik brenda këpucëve gjatë natës, dhe kur të zgjoheni, hiqeni përpara se të dilni. Ndërsa pluhuri thith lagështinë, do të eliminojë çdo aromë të keqe.

3. Heq yndyrën nga rrobat tuaja

Për të hequr njollat e yndyrës, hidhni pak pudër dhe ushtroni presion derisa njolla të thahet.

4. Mbajini larg milingonat

Duket sikur milingonat nuk janë tifozët më të mëdhenj të pudrës së bebes! Kjo do t’ju ndihmojë sidomos kur dilni për një piknik. Thjesht spërkatni një rreth pluhuri për fëmijën rreth ushqimit tuaj për të mos pasur nevojë të largoni ndonjë nga ato milingona të bezdisshme.

5. Rifreskoni lëkurën tuaj

Pudra e bebes është një pasdite e shkëlqyeshme, si për burrat ashtu edhe për gratë. Pas rruajtjes, aplikoni disa në lëkurën tuaj për të shmangur acarimin. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit me lëkurë të ndjeshme që priren të kenë gunga. Është shumë e lirë dhe e bën punën po aq mire sa nga një prodesionist.

6. Përdoreni si një deodorant

Nëse nuk keni deodorant, nuk keni nevojë të shkoni në dyqan duke u shqetësuar për aromat e këqija që vijnë nga sqetullat. Fërkoni një pjesë të vogël të pudrës së bebit nën krah pas dushit dhe do të shpëtoni veten!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat