Shkenca tregon pse nuk është kurrë vonë për të filluar ushtrimet - Bota Sot
Shkenca tregon pse nuk është kurrë vonë për të filluar ushtrimet

Life style

Shkenca tregon pse nuk është kurrë vonë për të filluar ushtrimet

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 22:47
Ilustrim

Shumë njerëz kanë tendencë ta trajtojnë ushtrimin fizik si diçka të rezervuar për të rinjtë.

Ashtu si ushtrimet mendore, ato fizike gjithashtu nuk kanë kufizime në moshë. Po, është më mirë nëse fillojmë të kujdesemi për trupin tonë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Kjo u vërtetua më tej nga një studim në revistën Frontiers in Physiology. Realizuar nga një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Birmingham në Mbretërinë e Bashkuar, studimi krahasoi aftësinë e njerëzve nga epoka të ndryshme për të ngritur masën e muskujve.

Studimi u përqendrua në mënyrë specifike te njerëzit mbi 60-vjeç të cilët ushtruan të paktën dy herë në javë për 20 vitet e fundit, dhe njerëzit që nuk kanë ushtruar.

Pjesëmarrësit në studim duhej të kalonin dy biopsi të muskujve të veçantë, shkruan daily health post. E para u krye 48 orë para se të konsumoni një pije izotopi dhe të kaloni një seancë trajnimi për peshën, dhe e dyta menjëherë pas kësaj. Kjo i lejoi studiuesit të shohin se si proteinat metabolizoheshin në muskujt e njerëzve.

Të dy grupet e njerëzve kishin përgjigje identike për ndërtimin e muskujve ndaj ushtrimit. Të rinjtë do të kenë shëndet të përgjithshëm më të mirë, duke i lejuar ata të fillojnë me ushtrime më intensive. Plus, sa më shpejt të fillojmë të kujdesemi për fitnesin tonë, aq më shumë probleme shëndetësore në të ardhmen mund t’i shmangim.

E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që ushtrojnë tashmë me vite. Studimi tregoi përfundimisht se të moshuarit që kishin ushtruar vite me radhë kishin një gjendje të mirë fizike, qëndrueshmëri dhe forcë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat