Një pjesë e trupit që të gjithë harrojnë ta lajnë në dush - Bota Sot
Një pjesë e trupit që të gjithë harrojnë ta lajnë në dush

Life style

Një pjesë e trupit që të gjithë harrojnë ta lajnë në dush

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 11:18
Foto ilustrim

Kur vendosni të bëni dush, disa pjesë të trupit si sqetullat dhe ijët tuaj ndoshta marrin pjesën më të madhe të vëmendjes tuaj.

Ju mund të harroni plotësisht t’i lani këmbët thjesht për shkak të renditjes së tyre edhe pse potenciali i tyre për erë të keqe mund të jetë po aq i lartë sa zonat e lartpërmendura.

Mirëpo, këmbët tuaja janë në fund të trupit tuaj, teknikisht ato lagen, a nuk është aq e mjaftueshme? Në fakt, jo, sipas ekspertëve të shëndetit të këmbëve.

Ju duhet të lani këmbët tuaja për të ulur erën e tyre dhe për t’i zbutur

Le të fillojmë me higjienën. Larja e rregullt e lëkurës në këmbët tuaja: në majë, anash dhe në fund me sapun dhe ujë është një mënyrë e thjeshtë për t’i ndaluar ato të mbajnë erë aq shumë.

“Këmbët tuaja janë të mbuluara me baktere, ashtu si pjesa tjetër e lëkurës suaj”, tha Amesh A. Adalja, njohës i vetive të lëkurës.

Image

 

Bakteret thjesht krijohen, kështu që shkaktojnë erë këmbësh dhe erë trupi në përgjithësi. “Bakteret ushqehen me produkte të mbeturinave që dalin nga gjëndrat tuaja të djersës dhe ato prodhojnë erë ndërsa ndërtohen”, tha Robert K. Lee, shefi i operacionit podiatik të këmbëve dhe kyçit të këmbës në qendrën mjekësore UCLA, Santa Monica.

Image

Në një shënim tjetër, ekziston edhe fakti që larja me forcë e këmbëve ndihmon në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës. “Akti i vërtetë i pastrimit ose larjes (jo vetëm shpëlarje me ujë) ndihmon për të zbutur këmbët tuaja,” thotë Dr. Lee. Kalimi i këtij hapi mund t’ju bëjë më të prirur ndaj zonave të ngurtësuara të lëkurës që ndërtohen falë fërkimit të përsëritur, si ecja me këpucë gjatë gjithë ditës.

Ju gjithashtu duhet të lani këmbët për të shmangur infeksionet

Kur mendoni për infeksione, pjesët e trupit që fillojnë nga veshët deri në pjesët më intime tuaja mund të vijnë në mendje. Mos harroni se këmbët tuaja mund të jenë të ndjeshme ndaj infeksioneve. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse patogjenët lejohen të hyjnë në lëkurën tuaj të këmbës.

Nuk ka asnjë rregull për atë se sa shpesh duhet të lani këmbët

Vërtetë varet nga mënyra e jetesës dhe zakonet tuaja. Nëse bëni dush një herë në ditë ose çdo dy ditë dhe nuk keni pasur asnjëherë probleme me këmbët, por prapëseprapë dëshironi të tregoheni të kujdesshëm, shtoni pastrimin e këmbëve në rutinën tuaj të zakonshme. Por nëse punoni dhe këmbët tuaja djersiten vazhdimisht ose prireni të keni këmbë super të djersitura, është mirë që t’i lani në mënyrë të rregullt dhe t’i kushtoni kujdes të shtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat