Si “ta shesësh” veten? - Bota Sot
Si “ta shesësh” veten?

Life style

Si “ta shesësh” veten?

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 07:11
Ilustrim

Gjetja e një pune në këto kohëra po bëhet gjithnjë më e vështirë dhe kompetitive.

Sigurohuni që ju mund të ngjallni interes për veten tuaj me efektivitet me një punëdhënës të mundshëm, qoftë dhe gjatë një ngjitje/zbritje me ashensor.

Përdor këto këshilla për të “shitur” veten në më pak se 15 sekonda:

1. Bëj ushtrime praktike – Mos u kap pa mendje. Bëj praktikë me situata të ngjashme shumë herë para se rasti të shfaqet.

2. Përqendrohu tek vlerat tuaja dhe ndikimi që ato kanë – Mos thuaj me një frymë CV-në tënde. Në vend që të përqendrohesh tek vitet e eksperiencës, përshkruaj ndikimin tuaj pozitiv tek punët e mëparshme dhe çfarë mendon të arrish tek puna të cilën po kërkon..

3. Harro çfarë keni mësuar nga prindërit – Na është thënë mos të mburremi, por të “shesësh” veten e kërkon thyerjen e kësaj tabuje. Përgatitu ta “mburresh” veten, por me karar dhe respekt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat