7 ushqime që mund të hani dhe të mos fitoni peshë - Bota Sot
7 ushqime që mund të hani dhe të mos fitoni peshë

Life style

7 ushqime që mund të hani dhe të mos fitoni peshë

Nga: T.M Më: 7 korrik 2020 Në ora: 15:57
Ushqime

Kjo tingëllon e pamundur, por në të vërtetë ka ushqime të caktuara që mund të plotësojnë dëshirat e urisë pa paketuar kile. Çelësi është që të kënaqet në një vakt që ka një vlerë të lartë ngopjeje, e cila përshkruan se si krahasohet mbushja e ushqimit me përmbajtjen e tij kalorike.

Ky i ashtuquajtur "indeks i ngopjes" mat aftësinë e ushqimeve të ndryshme për t'ju bërë të ndjeheni të plotë dhe në fund të zvogëloni marrjen tuaj të kalorive gjatë një dite të plotë, transmeton "Bota sot"

Kjo lloj ngrënieje është ajo që do t’i mbajë paund kilet, dhe disa ushqime janë thjesht më të mira edhe në kënaqjen e urisë dhe në dekurajimin e overeating se të tjerët.

Ne nuk po flasim këtu vetëm për ushqimin e lepujve. Ju mund të hani ushqim të vërtetë, të kënaqshëm, dhe të qëndroni të shëndetshëm.

Këto janë 7 ushqimet që mund të hani gjatë gjithë ditës, nëse dëshironi dhe të mos shtoni peshë.

Patate të ziera :

Image

Shumë njerëz shmangin patatet për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të karbohidrateve, por nuk ka nevojë për këtë. Patatet janë shumë ushqyese për sa kohë që ato nuk janë të skuqura. Më shumë se kaq, patatet përmbajnë niseshte rezistente që vepron si fibra e tretshme në sistemin e tretjes. Kjo ju ndihmon të ndjeheni të plotë me më pak kalori.

Studimet tregojnë se gatimi dhe më pas ftohja e patateve rrit nivelin e niseshtës rezistente. Ngrohja dhe ftohja e tyre në mënyrë të përsëritur ngre atë nivel. Pra, jo vetëm që patatet janë të shijshme dhe ushqyese, por ato bëhen më shumë kur i hani ato si mbetje.

Vezë :

Image

Vezët përfaqësojnë një proteinë të plotë, që do të thotë se ato përmbajnë të nëntë aminoacidet thelbësore.
Proteina është shumë më tepër mbushëse sesa karbohidratet e thjeshta, kështu që ngrënia e vezëve në mëngjes mund t’ju mbajë në një rrugë të mbarë gjatë gjithë ditës. Një studim i veçantë zbuloi se njerëzit që hanin vezë për mëngjes ishin në gjendje të humbnin më shumë peshë dhe të shkurtonin BMI (indeksin e masës trupore) .

Tërshëra :

Image

Tërshëra është një pjatë super mbushëse sepse përmban një ton fibër dhe thith shumë ujë kur gatuhet. Po, është mjaft e çuditshme, por mund të aromatizohet në mënyra të ndryshme. Frutat, arrat dhe sheqeri kafe janë të gjitha zgjedhjet e shkëlqyera.
Tërshëra ka shumë një lloj të fibrës së patretshme të quajtur beta glukan, e cila është gjetur se ngadalëson thithjen e karbohidrateve dhe shtypë oreksin gjatë gjithë ditës.

Supë :
 

Image

Askush nuk e mendon supën si mbushje, por mund të jetë. Në fakt, studimet tregojnë se disa supë mund të jenë më të mbushura sesa një vakt me ushqim të ngurtë me të njëjtët përbërës. Ushqimi i supës si një meze mund të shtojë ngopjen tuaj deri në atë pikë sa të hani rreth 20% më pak kalori në përgjithësi në atë vakt.
Bëni supë një zakon dhe ju do të humbni peshë pa provuar madje. Ne ju rekomandojmë supë me perime sepse ato janë me më pak kalori sesa supat me bazë kremi.

Mollë :
 

Image

Mollët gjithashtu shënojnë shumë në indeksin e ngopjes sepse ato përmbajnë një fibër të tretshëm të quajtur pektinë që rregullon tretjen. Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të madhe uji - deri në 85% për copë - e cila siguron vëllim për t'ju bërë të ndjeheni të plotë, por jo shumë kalori.
Një studim ekzaminoi rezultatet e konsumimit të segmenteve të ngurta të mollës, mollës ose lëngut të mollës në fillim të një vakti. Njerëzit që hanin segmente të mollës kaluan në më pak 91 kalori sesa grupi i mollëve dhe 150 më pak kalori sesa grupi i lëngut të mollës.Nëse dëshironi të shijoni aromën e mollës dhe të mos merrni peshë, sigurohuni që ta hani atë tërësisht. 

Peshku dhe Bifteku

Image

Dietat me proteina më të larta janë më të mbushura dhe të kënaqshme sesa ato të rënda nga karboni. Prandaj, është mirë të hani mishin tuaj. Rekomandohen shkurtime më të lehta, pasi disa mish janë me yndyrë të ngopur dhe nuk do t'ju bëjnë asnjë favor. Por, për shembull, peshku është me yndyrë të ulët por të lartë me proteina dhe acide yndyrore omega-3, gjë që rrit ngopjen, si dhe mbështet një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.
Ndërsa peshqit shënojnë më të lartën midis mishit në indeksin e ngopjes, mish të tjerë të ligët si mishi i pulës, derri dhe disa copëza viçi janë gjithashtu të mbushura me proteina. Studimet tregojnë se ngrënia e një dreke me proteina të lartë mund të çojë në një ulje 12% të kalorive të konsumuar gjatë darkës, në krahasim me njerëzit që hanë një drekë kryesisht me karbohidrate.


Kokoshka :
 

Image

Kur ju të dëshironi diçka të kripur, kokoshka duhet të jetë zgjedhja juaj. Një kokërr e tërë që ka shumë fibra, por ka pak kalori. Ekziston gjithashtu shumë ajër në kokoshka, i cili në të vërtetë ndihmon për t'ju mbushur më shpejt sesa patatet e skuqura ose patatet.
Gjithmonë është më mirë të zgjidhni kokoshka të mbushura me ajër mbi shumëllojshmërinë e qeseve me mikrovalë. Pasi të keni një tas të bukur kokoshka të mbushur me ajër para jush, ka mënyra të panumërta të shëndetshme që mund të aromatizohen. Vaji i ullirit dhe hudhrat, vaji i avokados dhe parmezani, rigoni i copëtuar dhe pluhuri i domates ... ju kufizoheni vetëm nga imagjinata juaj.

Për në fund :

Pavarësisht nëse po përpiqeni të humbni peshë ose dëshironi të mbani peshën tuaj aktuale, duke i bërë këto 7 ushqime mbushëse një përparësi mund të ndihmoni vërtet. Dietat shpesh nuk funksionojnë sepse kërkojnë nga njerëzit që të ndryshojnë plotësisht mënyrën se si hanë. Por thjesht duke u përqëndruar në të ngrënit më shumë ushqime të duhura do të fillojnë të turmojnë disa nga indulgjencat tuaja më pak të shëndetshme.
Zgjedhja e më shumë ushqimeve që janë të pasura me proteina, fibra ose vëllim (shumë ujë ose ajër), megjithatë të ulët në kalori dhe yndyrë të ngopur, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të arritur trupin e pakta, të fortë që dëshironi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat