Sekreti për dhëmbë akull të bardhë është një banane larg! - Bota Sot
Sekreti për dhëmbë akull të bardhë është një banane larg!

Life style

Sekreti për dhëmbë akull të bardhë është një banane larg!

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 19:42
Ilustrim

Herën tjetër që do të konsumoni banane, mos bëni gabim ta hidhni lëkurën në plehra. Nëse nuk e kishit dëgjuar, lëkura e saj mund të bëjë mrekulli për zbardhjen e dhëmbëve. Askush nuk do të boshatisë kuletën dhe të gjithë e dimë që shërbime të tilla kushtojnë, prandaj provojeni t'i zbardhni në shtëpi me një lëkurë bananeje.

Ju duhet: Një lëkurë bananeje, një pastë dhëmbësh dhe një furçë.

Si ta aplikoni?

Fërkoni me lëkurën e bananes dhëmbët tuaj dhe lëreni tulin nëpër dhëmbë për rreth 10 minuta. Pasi të kenë kaluar kenë kaluar minutat merrni furçën e thatë të dhëmbëve dhe fërkojini ato siç bëni me pastën.

Pastaj lajini dhëmbët siç bëni normalisht me pastën e dhëmbëve dhe ujë për të hequr pastën e bananes. Përsëriteni këtë ritual çdo ditë për rreth dy javë.

Me të drejtë, do të thoni si është e mundur që kjo funksionon? Në përbërje të lëkurës së bananes ka potasium, magnezium dhe mangani. Të gjithë këto ndihmojnë në smaltin e dhëmbit, kështu që jemi në rrugën e duhur. Provojeni!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat