Ja çfarë duan t’ju komunikojnë fluturat që gjithmonë janë mesazh shpirtëror - Bota Sot
Ja çfarë duan t’ju komunikojnë fluturat që gjithmonë janë mesazh shpirtëror

Life style

Ja çfarë duan t’ju komunikojnë fluturat që gjithmonë janë mesazh shpirtëror

Më: 12 korrik 2020 Në ora: 14:34
Foto ilustrim

Teksa sheh një flutur nuk mund të mos mahnitesh nga hijeshia e saj, format e saj të veçanta, krahët e gjallë, brishtësia, lundrimi i saj si një balerin në fluturim, gjithmonë e gatshme të zhduket në horizont. Një bukuri që ka diçka të lartë që na kujton se jeta është ndryshim,një evolucion i vazhdueshëm.

Që nga kohët e lashta, për popujt e ndryshëm, si për kulturën ashtu edhe për pozitën e tyre gjeografike, fluturat janë parë si simbol i kalimit të shpirtit në jetën e përtejme. Me jetën e shkurtër të një fluture mund të identifikojmë një mësim shumë të rëndësishëm shpirtëror.

Burrat nuk lindin të rritur, por vijnë në këtë botë si foshnje të pafuqishme, madje edhe fluturat nuk lindin si flutura gati për të fluturuar, por si krimba të padobishëm.

Si një i porsalinduri, i cili në sajë të kujdesit të prindërve bëhet së pari një fëmijë dhe më pas i rritur, kështu edhe vemja duhet së pari të mbyllet në një fshikëz nga e cila më vonë do të kthehet në një flutur të lirë.

Vemja fillon të mësojë mësimet më themelore të jetës, pastaj është gati të ndryshojë dhe të fluturojë larg, kështu edhe fëmijët, piqen çdo ditë, mësojnë, vuajnë, gëzohen, pastaj pas marrjes së shumë mësimeve, si një flutur, do të jenë gati për të hapur krahë dhe për të fluturuar në botë.

Jeta e një fluture është shumë e shkurtër, nga kjo mund të mësojmë se duhet të jetojmë çdo ditë me entuziazëm sikur kjo të ishte dita e fundit. Duke menduar fluturën duhet të mendojmë se nuk duhet të kemi frikë të vdesim, sepse vdekja nuk është gjë tjetër veçse një transformim i mëtejshëm i shpirtit tonë. Është e vështirë të mos vërehet një flutur që fluturon, për këtë arsye ato janë parë si zëdhënës për disa prani shpirtërore. Nuk janë të paktë ata që mendojnë se fluturat shfaqen tek ata që kanë humbur një person të dashur, si një sinjal për t’iu bërë ditur njerëzve se në jetën e përtejme të dashurit e tyre janë mirë dhe ende i duan ata.

Shpesh fluturat janë parë gjithashtu si një paralajmërim i një ndryshimi të mundshëm që do të ndodhë në jetën e tyre, herë të tjera si një lajmëtar i engjëllit tonë kujdestar që na nxit që të japim më të mirën në disa situata shumë të vështira dhe të pakëndshme për ne.

Çdo herë që shohim një flutur duke fluturuar, duhet të zgjedhim kuptimin që duhet t’i japim vizionit të krijesës magjepsëse dhe mahnitëse, gjëja e rëndësishme është që kurrë të mos humbasim entuziazmin dhe të kthehemi çdo herë për të parë me bishtin e syrit një mesazh të mundshëm nga qielli.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat