5 fjalitë që duhet t’i eliminoni nga jeta juaj - Bota Sot
5 fjalitë që duhet t’i eliminoni nga jeta juaj

Life style

5 fjalitë që duhet t’i eliminoni nga jeta juaj

Më: 12 korrik 2020 Në ora: 18:31
Foto ilustrim

Edhe pse gjithmonë do të ketë kohë të vështira në jetë, ne duhet të ecim përpara në mënyrë që këto të mos na ndikojnë. Pa e kuptuar, ne përdorim fjalë në jetën tonë që nuk na lejojnë të përparojmë siç duhet dhe kështu zgjidhja e vetme është eliminimi i tyre sa më shpejt që të jetë e mundur.

Edhe pse gjithmonë do të ketë kohë të vështira në jetë, ne duhet të ecim përpara në mënyrë që këto të mos na ndikojnë. Pa e kuptuar, ne përdorim fjalë në jetën tonë që nuk na lejojnë të përparojmë siç duhet dhe kështu zgjidhja e vetme është eliminimi i tyre sa më shpejt që të jetë e mundur.

Cilat fraza duhen hequr? Në këtë artikull ju do t’i gjeni ato, por edhe arsyen pse nuk duhet t’i keni më. Është koha për të ndryshuar!

Shpresoj që kjo të ndodhë

Jeta nuk konsiston në uljen e qetë duke pritur që gjërat të ndodhin vetë. Nëse përdorni shumë fjalën “prisni”, ju do të vazhdoni ta bëni këtë: duke pritur. Nëse dëshironi që diçka të ndodhë, ju duhet të punoni për të. Zëvendësoni këtë fjalë me “Unë do të bëj gjithçka të mundshme për ta bërë këtë të ndodhë”. Mund të dështoni? Sigurisht që mund të ndodhë. Por kjo nuk do të funksionojë nëse vazhdoni të qëndroni.

Një ditë do ta bëj

Është mirë të kesh fantazi, por nëse gjithçka që propozon është për një kohë të pacaktuar, është e mundur që ajo ditë mos të vijë kurrë. Një ditë fillon tani.

Ky është një problem

Të shohësh probleme kudo, të shohësh sfidat, ose në rastin më të keq, gjërat të bëhen të vështira, nuk do të thotë se ato nuk mund të ndryshohen. Në vend të kësaj, fjala problem gjeneron ankth dhe në përgjithësi na paralizon. Mendoni për gjithçka që ndodh si një shans për të mësuar dhe përmirësuar dhe do të jetoni shumë më paqësisht.

Nuk do ta bëj kurrë

Ju e dini frazën e famshme: kurrë mos thuaj kurrë. Kur vendosni kufizime të rrepta, po ulni mundësinë që të rriteni, të përmirësoheni, të bëheni një version më i mirë i vetes. Diçka që sot duket e gabuar, ndoshta nesër ju e shihni me një sy tjetër. Një gjë që mendoni se është jashtë mundësive tuaja sot mund të mos jetë nesër. Duhet gjithmonë të lini hapësirë për fleksibilitet.

Urrejtja

Urrejtja është një ndjenjë shumë toksike dhe për këtë arsye hyn në listën e fjalëve toksike. Mos harroni se kur ju urreni diçka, ju ngarkoni energji negative dhe sikur të mos mjaftonte kjo, ju largon nga rezultatet tuaja. Nuk vjen asgjë e mirë nga pakënaqësia dhe ndjenjat e këqija.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat