A shkakton mbajtja e maskës puçrra në fytyrë? - Bota Sot
A shkakton mbajtja e maskës puçrra në fytyrë?

Life style

A shkakton mbajtja e maskës puçrra në fytyrë?

Më: 23 korrik 2020 Në ora: 12:31
Ilustrim

Në “normalitetin” e ri që po jetojmë të gjithë këto kohë, mbajtja e maskës thuajse është kthyer në një domosdoshmëri për të gjithë.

Lind pyetja: a shkakton maska puçrra në fytyrë? Përgjigjja është: “Ka shumë të ngjarë, po” – konfirmon Dr. Giovanni Biondo, dermatolog në Institutin Dermoclinic Vita Cutis në Milano.

Edhe nëse nuk mund të jesh absolutist në mjekësi, shkaqet e puçrrave prej “maskës” varen nga nxehtësia e tepërt që zhvillohet në lëkurë nën maskë, së cilës i shtohet shkalla më e lartë e lagështisë dhe, rrjedhimisht, e djersës.

Hulumtimi nga Shiseido ka treguar që lëkura e fytyrës e mbuluar nga maska mund të nxehet deri në mbi 30 gradë, madje edhe 34.

Kjo rezulton në një tepricë të gjëndrave dhjamore, të cilat dyfishojnë sekretimin e sebumit. Nga këtu deri në formimin e papastërtive dhe pikave të zeza pas një periudhe kohe. Dhe nëse nuk merren disa masa paraprake, këtu shfaqen aknet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat