Momente medituese, këshilla për meditim

Life style

Momente medituese, këshilla për meditim

Më: 23 korrik 2020 Në ora: 12:49
Ilustrim

Tani shkenca vërteton se kjo praktikë e lashtë është “e mirë” për ne.

Së pari, është me rëndësi jetike të përballesh me mitet e zakonshme rreth meditimit, të degradosh ato mite dhe më pas të marrësh hapa për fëmijën për të filluar.

1 “Unë jam shumë e lodhur/ e zënë/e shqetësuar etj”.

Para se të konsideroni edhe një praktikë ulur, filloni me përkufizimin më të thjeshtë të meditimit: Meditimi nuk është asgjë më shumë se krijimi i një hendeku midis stimulit dhe përgjigjes. Praktikoni duke marrë frymë thellë tani, përpara se të vazhdoni të lexoni. Ky është meditimi!

Një frymë e thellë ngadalëson modelet tona të reagimit të zakonshëm, gjë që na jep kohë (dhe disa oksigjen të dobishëm në tru) për të shqyrtuar mënyra alternative për t’iu përgjigjur çfarëdo që lind në jetë – mendime, emocione, ndjesi, situata.

Çdo stimul mund të jetë një thirrje sqaruese për të marrë frymë thellë para se të vazhdoni ose të reagoni. Kjo mund të duket kaq e thjeshtë, por shumica e njerëzve nuk e bëjnë këtë.

Në fakt, shumë prej nesh janë të privuar nga oksigjeni sepse ne marrim frymë në një mënyrë shumë të cekët, aq sa trupat tanë nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm për të funksionuar siç duhet; mungesa e oksigjenit na bën të lodhur dhe të çuditshëm.

Çdo ditë, do të keni mundësi të shumta për të praktikuar këtë ushtrim të thjeshtë të frymëmarrjes. Mendoni për momentin tuaj më zhgënjyes dje; atëherë imagjinoni se si situata mund të shpaloset ndryshe duke krijuar një hendek midis stimulit dhe përgjigjes, me ndihmën e një fryme të thellë. Ky mjet i vogël – frymëmarrja e thellë – është hapi i parë drejt një jete të momenteve medituese.

2 “Më duhet të ulem për orë të gjata për të përfituar”.

Megjithëse hulumtimet tregojnë se shkurtimet (5 deri në 10 minuta) të meditimit të praktikuara në mënyrë të vazhdueshme për aq pak sa tetë javë mund të kenë një ndikim pozitiv në trurin tuaj.

Çdo ditë, zgjidhni pesë momente për t’u angazhuar të jeni plotësisht të vetëdijshëm dhe të pranishëm ndërsa bëni një gjë në një kohë. Për shembull, kur dilni nga shtrati, kini kujdes se si ndjehen kur këmbët tuaja së pari prekin dyshemenë. Mendjet tona shpesh bëjnë gara përpara për detyrat e ditës, kështu që ne e humbasim atë moment krejt.

Ose, provoni detyra të vetme me atë gllënjkë të parë kafe / çaj / ujë në mëngjes; vini re se si lëngu ndjehet ndërsa kalon nëpër buzët tuaja. Gjetja e këtyre pesë momenteve gjatë gjithë ditës mund të na stërvisë trurin tonë të bëjë një gjë në një kohë – dhe hulumtimi nga Universiteti Stanford tregon se detyrat e vetme krijojnë produktivitet më të lartë.

3 “Më duhet të ndaloj mendimet e mia”.

Nëse ndonjëherë keni provuar të ndaloni së menduari plotësisht gjatë meditimit, me siguri keni zbuluar se kjo e bën të keqësohet zhurma mendore, shkruan natural solutions mag. Kudo që të jeni, ju mund të merrni frymë thellë dhe thjesht të jeni të vetëdijshëm për ndjesitë e vogla të frymëmarrjes brenda dhe frymëmarrjes jashtë.

Nuk do të duhet shumë kohë që mendimet, ndjenjat, tingujt dhe ndjesitë e tjera të lindin. Inkuadroni të gjithë në përvojën medituese! Praktikoni të mos varen nga ndonjë mendim ose ndjenjë e veçantë, ndërsa njëkohësisht nuk largon asnjë prej tyre.

Gjeni ekuilibrin e të qenit thjesht të vetëdijshëm për të gjithë, sikur të gjitha ato mendime janë thjesht reve që lundrojnë në qiell. Pastaj, vazhdoni të përqendroheni në ndjesitë e vogla të frymëmarrjes dhe frymëmarrjes jashtë. Ju nuk duhet të mbyllni sytë, kështu që mund ta praktikoni këtë stërvitje në tryezën tuaj, në makinën tuaj ose në shëtitje.

4 “Unë duhet të ulem në pozicionin e parzmoreve”.

Nëse mund të uleni me shpinë drejt dhe shpatullat tuaja të qetë, ju jeni në pozicionin “e duhur”. Shumica e njerëzve që mësojnë në të vërtetë meditojnë në karrige, kjo e bën zyrën tuaj ose varjen tuaj të preferuar të drekës një vend të shkëlqyeshëm për të praktikuar!

Nëse ndiheni i qetë (por jo i përgjumur) kur shtriheni, mund të provoni edhe atë pozicion. Lloje të tjera të meditimit mund të kërkojnë qëndrime të ndryshme dhe pozicione dore, por kam zbuluar se ato shpesh janë të panevojshme dhe tepër të rënda për dikë që sapo fillon.

5 “Nuk mund të qëndroj i përqendruar për shumë kohë. Unë jam i hutuar”.

Të gjithë shpërqendrohen. Është pjesë e procesit. Një moment jeni i përqendruar në frymëmarrjen tuaj, dhe pastaj papritmas filloni të mendoni për atë që dëshironi për darkë, ose rishikoni argumentin që keni pasur me motrën tuaj, ose vëreni se sa e dhimbshme ndihet këmbën tuaj.

Një mori shpërqendrimesh mund të zvarriten, por unë i inkurajoj medituesit të festojnë çdo moment shpërqendrimi sepse ato momente janë ato në të cilat ti je i vetëdijshëm dhe i pranishëm. Mund të ndodhë dhjetëra herë edhe në meditimin më të shkurtër.

Për të mos u shqetësuar, thjesht kthehuni përsëri dhe përsëri, aq herë sa duhet, të përqendroheni në frymëmarrjen brenda dhe frymëmarrjen jashtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat