10 arsye pse duhet të jemi mirënjohës në jetë - Bota Sot
10 arsye pse duhet të jemi mirënjohës në jetë

Life style

10 arsye pse duhet të jemi mirënjohës në jetë

Më: 24 korrik 2020 Në ora: 11:37
Ilustrim

Shpesh kalojmë shumë kohë duke u ankuar për gjithçka që na ndodh, për gjithçka që nuk kemi dhe mund të vazhdojmë të përmendim shumë gjëra, por kurrë nuk e kuptojmë atë që kemi në dispozicion dhe për të cilën duhet të jemi mirënjohës.

Ja 10 arsye pse ne duhet të jemi mirënjohës në jetë:

Jeta shihet si një dhuratë që mund të ndahet me ata që doni

Ashtu si mundësia për të tejkaluar, dashuruar dhe madje edhe kënaqësia e tejkalimit të vështirësive.

Qeshja

Është treguar se e qeshura ofron një cilësi më të mirë të jetës dhe shëndetit në përgjithësi. Të jesh me një person që të bën të qeshësh është një bekim. Qeshja është një nga shenjat e një marrëdhënieje të shëndetshme dhe një shenjë gëzimi, një nga dy komponentët e dashurisë.

Besimi

Për të pasur një mik, një çift ose thjesht për bashkëjetesë sociale është e nevojshme që të besoni njëri-tjetrin. Besimi zvogëlon nivelin e stresit në jetën e përditshme, pasi na jep siguri dhe paqe mendore.

Lotët

Të qenit në gjendje të qani në shpatullën e një miku apo një të dashur, kur ngjarjet e kërkojnë atë, është një element i bashkimit dhe integrimit në një marrëdhënie të shëndetshme.

Ndarja

Dhimbja e përbashkët do të thotë përgjysmim i dhimbjes, një gëzim i përbashkët e dyfishon këtë gëzim. Trajtimi i uljeve dhe ngritjeve të jetës duke i ndarë me dikë përforcon lidhjet me njëri-tjetrin dhe i bën gjërat më të lehta.

Qetësia

Ndjenja e paqes që ndjeni kur jeni të kënaqur me atë që keni, por mos e humbni ambicien për të rritur dhe përmirësuar, është gjëja më e çmuar në jetë.

Lumturia

Ashtu siç ndihet një fëmijë kur merr një surprizë, na motivon dhe na shtyn të arrijmë qëllime të reja. Kjo na ofron një përforcim pozitiv të veprimeve tona duke krijuar qarqe të virtytshme.

Shëndeti

Ai vlerësohet më shumë kur e humbni, por gjëja më e mirë është vlerësimi i tij kur e keni. Nëse e keni humbur atë dhe dini se ka njerëz që kujdesen shqetësohen për ju, kjo të fal një ndjenjë të fuqishme  mirëqenieje.

Besnikëria

Të dish se ke dikë, të cilit i përket, që të do ose të mbron dhe ke kujt mund t’i drejtohesh në kohë krizash, është një bekim. Të dish se një dorë më e fuqishme na ndihmon në kohën e duhur duhet ta falënderojmë, edhe nëse kjo ndihmë nuk vjen gjithmonë kur ne besojmë se duhet.

Miqësia

Në jetën e përditshme është më e rëndësishme dhe e kënaqshme të kemi një mik të të tregojë se çfarë ndodh me ne, përveç parave, pamjes. Miqësia brenda një marrëdhënieje është mjaft fitimprurëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat