Disa mënyra që ju ndihmojnë të qetësoheni - Bota Sot
Disa mënyra që ju ndihmojnë të qetësoheni

Life style

Disa mënyra që ju ndihmojnë të qetësoheni

Më: 24 korrik 2020 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Në jetën tonë të përditshme, ne jemi të ekspozuar ndaj shumë stresorëve dhe problemeve të jetës.

Problemet na bëjnë që gjithmonë të jemi nën presion të madh për ta kryer punën si duhet. Këto presione na bëjnë të kemi nevojë për t’u çlodhur në mënyrë që të mund ta kryejmë punën ditën tjetër.

Stresi dhe ankthi ndikojnë në shëndetin tonë mendor dhe fizik. Kjo kërkon një eliminim të plotë në mënyrë që ato të mos rezultojnë në disa sëmundje fizike.

Ekzistojnë më shumë se një mënyrë në të cilën ne mund të arrijmë relaksim në jetën tonë të përditshme. Do të rishikojmë disa prej tyre gjatë këtij artikulli, të cilat do të kenë një ndikim pozitiv në punë ditën tjetër.

Nëse doni të keni sukses në punën tuaj, duhet të rinovoni aktivitetin tuaj. Prish rutinën e përditshme për të shmangur zhgënjimin për shkak të ngarkesave të mëdha të punës dhe ngarkesave.

Relaksimi i frymëmarrjes është një nga mënyrat më efektive për të hequr qafe stresin, ankthin dhe stresin nervor gjatë ditës së vështirë të punës.

Pra, gjeni një vend të qetë pa punë dhe ngarkesa dhe çdo siklet që rrit tensionin nervor. Vishni ndonjë rrobë ose këpucë të ngushtë. Uluni në një karrige të rehatshme. Pushoni kokën mbi të dhe merrni frymë thellë.

Merrni një banjë me avull të ngrohtë në disa sekonda dhe qëndroni për një kohë në ujë të ngrohtë, shkruan balanced living life. Bërja e kësaj pas një dite të gjatë pune ndihmon për t’u çlodhur dhe për të hequr qafe stresin dhe tensionin dhe për të eleminuar çdo problem.

Nxehtësia e ngrohtë ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së muskujve, përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson aterosklerozën dhe lehtëson distrofinë muskulore.

Vaji i livandës zvogëlon numrin e rrahjeve të zemrës, qetëson nervat, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe aktivizon kujtime të bukura, transmeton lajmi.net. Vaji i rozmarinës ju kursen energji dhe rrit përqendrimin tuaj. Vaji i livandës balancon ndjenjat tuaja dhe ju ndihmon të ndjeheni të lumtur.

Ekspertët këshillojnë që të stërviteni, pasi sportet kontribuojnë në uljen e stresit. Ju mund të merrni pjesë në një klub shëndetësor për të praktikuar disa ushtrime të lehta në mëngjes që do të reflektohen gjatë gjithë ditës.

Nëse nuk keni kohë të mjaftueshme, shtrihuni në shtrat me gjunjët e përkulur, vendosni duart në kafazin e brinjëve, mbyllni sytë, merrni frymë thellë dhe mbajeni fort frymën tuaj nga mushkëritë tuaja. Prisni për një kohë, pastaj merrni frymë përsëri dhe përsëritni stërvitjen tetë herë në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat