Katër mënyra për të përballuar goditjet nga nxehtësia - Bota Sot
Katër mënyra për të përballuar goditjet nga nxehtësia

Life style

Katër mënyra për të përballuar goditjet nga nxehtësia

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 12:30
Foto Ilustrim

Goditja nga nxehtësia është një gjendje mjekësore që ndodh kur trupi nuk mund të ftohet më vetë. Kjo bën që trupi të vuajë nga dehidratimi, sepse nuk mund të lëshojë nxehtësi të brendshme në mjedis.

Në përgjithësi, një goditje e nxehtësisë mund të ndodhë në katër faza:

Të fikët

Kjo ndodh kur trupi përpiqet të ftohet vetë, gjë që bëri që enët e gjakut të hollohen aq shumë sa rrjedhja e gjakut në trurin tuaj të zvogëlohet. Zbehja, e shkaktuar nga një goditje e nxehtësisë, ndodh kryesisht tek njerëzit që kanë qenë aktivë në një mjedis të nxehtë. Njerëzit mund të përjetojnë simptoma të tjera të tilla si marramendje dhe vjellje.

Kërcitjet e nxehtësisë

Kërcitjet e nxehtësisë ose ngërçet e muskujve janë një nga shenjat e para. Mund të ndjeheni sikur keni tërhequr një muskul edhe pse nuk keni bërë asgjë. Kjo është një shenjë e madhe paralajmëruese që trupi juaj është i hidratuar.

Lodhja nga nxehtësia

Lodhja nga nxehtësia mund të shkaktojë djersitje të rëndë, dhimbje koke, lëkurë të ftohtë dhe të zbehtë, ndryshime në puls, të vjella dhe zbehje. Nëse këto simptoma nuk mjekohen, mund të çojë në një goditje të nxehtësisë.

Goditje nga nxehtësia

Është sëmundja më e rëndë e lidhur me nxehtësinë dhe mund të çojë në dështim të organeve, dëmtim të trurit dhe madje edhe vdekje. Simptomat më të zakonshme përfshijnë:

temperatura e trupit mbi 39 °C

lodhje

të vjella

frymëmarrje e cekët

dobësim i muskujve

konfuzion

djersitje minimale ose aspak

urinë me ngjyrë të errët

Këtu janë katër mënyra se si të parandaloni goditjen e nxehtësisë:

Pini shumë ujë dhe konsumoni ushqime hidratuese

Mënyra më e mirë për të shmangur një goditje të nxehtit është të pini shumë ujë dhe ta mbani trupin tuaj të hidratuar. Nëse nuk ju pëlqen uji, provoni të pini smoothie të freskëta ose ujë të gazuar. Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të mbajtur të hidratuar trupin tuaj është të konsumoni ushqime hidratuese si: portokall, shalqi, manaferra, rrush, ananas, kivi, tranguj, karrot, avokado dhe brokoli.

Shmangni rrezet e diellit direkte

Kufizoni kohën tuaj jashtë në ditët e nxehta për të mos përjetuar një goditje të nxehtit. Nëse keni nevojë të jeni jashtë, sigurohuni që të qëndroni në hije ose të mbani një ombrellë.

Shmangni pijet me sheqer, alkoolin dhe kafeinën

Parandaloni dehidratimin duke shmangur pijet me sheqer, kafeinën dhe alkoolin. Të gjitha këto pije shkaktojnë humbje të elektrolitit dhe rritje të urinimit.

Qëndroni në vende me ajër të kondicionuar

Sigurohuni që e mbani trupin tuaj të ftohtë gjatë motit jashtëzakonisht të nxehtë. Qëndroni në ndërtesat me ajër të kondicionuar gjatë valëve të nxehtësisë. Një mënyrë tjetër për të ulur temperaturën e trupit tuaj është të bëni një dush të freskët, të vishni veshje me ngjyra të lehta dhe të aplikoni fasha të ftohta në kokë dhe qafë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat