Si të flemë për vetëm një minutë - Bota Sot
Si të flemë për vetëm një minutë

Life style

Si të flemë për vetëm një minutë

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 08:35
Foto ilustrim

Nëse keni ankth ose nëse jeni të stresuar para një ngjarje të rëndësishme, të bini në gjumë mund të jetë një problem.

Provoni këtë për të qetësuar nervat tuaja dhe për të marrë një pushim të mirë, nëse nuk po mund të flini.

Quhet metoda ‘4-7-8’. Kjo është ajo që ju duhet të bëni:

Merrni frymë qetësisht përmes hundës tuaj për 4 sekonda.

Mbani frymën tuaj për 7 sekonda.

Lironi frymën ngadalë nga goja juaj për 8 sekonda.

Si punon

Këtë e kuptova se si funksionon. Kur jeni të stresuar ose në ankth, sasia e adrenalinës në gjakun tuaj rritet, dhe frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë dhe e lehtë.

Ky ushtrim i frymëmarrjes vepron si një lloj qetësuesi. Ngadalësimi i qëllimshëm i frymëmarrjes në këtë mënyrë detyron ritmin e zemrës suaj të ngadalësohet, duke ju bërë të qetë shumë shpejt, është fiziologji e thjeshtë.

Rezultati është se i gjithë trupi juaj relaksohet. Për sa i përket shpejtësisë dhe forcës së efektit fizik që ka, ushtrimi është i ngjashëm me një anestezik. U hetua nga mjeku mjekësor i Harvardit, Andrew Weil, i cili zbuloi se metoda ‘4-7-8’ ka qenë e njohur për yoga indiane për disa shekuj.

Ata e përdorin atë gjatë praktikës së meditimit në mënyrë që të arrijnë një gjendje relaksimi të plotë. Prandaj është e sigurt të thuhet se është plotësisht e padëmshme.

Si mund të jetë e dobishme për ju, konkretisht

Nëse zgjoheni natën vonë, sepse diçka ju shqetëson, për shembull, do t’ju ndihmojë. E njëjta gjë vlen edhe kur ndjeheni nervoz përpara një konkursi ose një ngjarje të rëndësishme jetësore. Metoda ‘4-7-8’ është e garantuar për t’ju lejuar të merrni pjesën tjetër që ju nevojitet!

Për efekt më të mirë ju mund të përdorni këtë “ilaç gjumi”: Për të relaksuar mendjen dhe trupin tuaj përpara gjumit, përzieni së bashku

1/4 lugë gjelle mjaltë

1/8 lugë gjelle kripë deti

1 lugë gjelle vaj kokosi

Thjesht mund ta gëlltisni këtë përzierje ashtu siç është ose ta shtoni në një gotë me ujë të ngrohtë efekti do të ishte i njëjti.

Ky përbërës jo vetëm që do të ketë një efekt të shkëlqyeshëm në shëndetin tuaj, por gjithashtu do të zvogëlojë pikat e kortizolit që pengojnë aftësinë tuaj për të fjetur dhe zgjuar gjatë natës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat