Dashuri e shëndetshme…Si të jetoni në një marrëdhënie të lumtur - Bota Sot
Dashuri e shëndetshme…Si të jetoni në një marrëdhënie të lumtur

Life style

Dashuri e shëndetshme…Si të jetoni në një marrëdhënie të lumtur

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 11:37
Ilustrim

Ne të gjithë duam të jetojmë një marrëdhënie të lumtur: dashuria romantike është, në të vërtetë, një nga gëzimet më intensive që jeta mund të ofrojë. Nga pikëpamja psikologjike, është e rëndësishme të kujtojmë lumturia nuk është vetëm një emocion, por atmosfera themelore që mbretëron në një marrëdhënie të shëndetshme.

Armiku i betuar i lumturisë së tillë është shantazhi emocional. Ky është kërcënimi, i mbuluar ose i qartë, që duhet të braktiset nëse nuk i përgjigjet pritjeve të caktuara të partnerit; kjo bën jehonë, në disa njerëz të prekshëm, mesazhe të lashta të familjes shumë të pakënaqur, si për shembull: “Nëse sillesh mirë, unë do të të dua, por nëse sillesh keq, nuk ka më dashuri!”.

Edhe fraza si: “Nuk mund të qëndroj më, një ditë do kthehesh në shtëpi dhe nuk do të më gjesh”. Ose: “Për fat të mirë, nuk do të bëni kurrë gjëra të caktuara, sepse ju e dini se mund të vdisni nga zemra…” vuajtjet emocionale janë pararendëse për vështirësinë e përjetimit të paqes dhe gëzimit në një marrëdhënie dashurie, sepse dikush ndjehet gjithmonë i kërcënuar, i humbur, nën kontroll.

Atmosfera e lumtur është krejt e kundërta e kësaj; kjo do të thotë ndjenjë pranimi për atë që jeni dhe nuk detyroheni për një pozicion ku keni turp për kufijtë tuaj. Ne planifikojmë, mendojmë të ardhmen së bashku, jemi të përkushtuar për bindjen se së bashku mund të kapërcejmë çdo pengesë. Kuptohet që njeriu mund të jetë i dashuruar dhe njëkohësisht i lirë.

Dhe nëse nuk keni një partner?

Kujdesuni për shëndetin tuaj psikologjik, forcën tuaj, bukurinë e jashtme dhe të brendshme, duke pasur besim se qetësia që del nga vetja tërheq njerëzit emocionalisht të sigurt se sa shokë të papjekur, apo më keq, mashtrues të maskuar si joshës që sjellin lodhje dhe vuajtje!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat