Largohuni nga një mashkull që ju bën të vuani për këto gjëra… - Bota Sot
Largohuni nga një mashkull që ju bën të vuani për këto gjëra…

Life style

Largohuni nga një mashkull që ju bën të vuani për këto gjëra…

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 14:05
Ilustrim

Nëse largoheni, kjo ndodh për shkak se nuk keni pranuar një mashkull me këto zakone që herët a vonë do ta çonte martesën tuaj drejt fundit. Dhe një marrëdhënie është shumë më ndryshe nga një takim, prandaj  shumë çifte vendosin të bashkëjetojnë.

Nëse keni një të dashur, mos u martoni me të nëse ka këto qëndrime:

Ai i urren kafshët: nëse ke një mace apo një qen, është për arsyen e thjeshtë se ti i do kafshët. Ju do të keni probleme me një mashkull që nuk bën asgjë argëtuese, sepse ai do t’ju bëjë pyetjen: ose qenin tuaj ose mua. Përballë kësaj dileme, kë do të zgjidhnit?

Nuk e do familjen tuaj: ju keni dëgjuar që kur martoheni, ju jo vetëm që duhet të shkoni me burrin tuaj, por me nënën, babanë, vëllezërit, xhaxhallarët. Është e pamundur që ju të pretendoni të pranoni të martoheni me një burrë që nuk do të tolerojë të dashurit tuaj, sepse herët a vonë nëse nuk vendosni kufij, do të përfundoni duke u larguar prej tyre ose do të pendoheni pse jeni martuar.

Nuk i mban premtimet: Dhe nuk bëhet fjalë për ata të cilët premtojnë se do të punojnë për ju ose do t’iu dërgojnë lule për ditëlindjen tuaj, ne i referohemi pagës. Për shembull, kontributi çdo muaj për të blerë një shtëpi para martesës ose për të investuar në blerjen e mobilieve të shtëpisë.

Nëse është e pamundur për ta bërë këtë, filloni të mendoni se ndoshta është për shkak se nuk ju intereson vërtet. Nëse nuk ju kënaq, largohuni prej para se të jetë tepër vonë dhe jepini vetes mundësinë për të gjetur dikë që është i gatshëm të mbajë fjalën e tij.

Gjithmonë justifikohet:  Ju keni nevojë për një mashkull që tregon faktet dhe nuk bën justifikime.

Vrasin komunikimin: çelësi i një marrëdhënieje të qëndrueshme është komunikimi dhe jo vetëm në shtrat, por edhe ai verbal. Nëse flisni për ditën që keni pasur në zyrë, projektet tuaja personale apo marrëdhënien e të dyve, por nxjerrin vetëm një pikë përfundimtare, është koha që ju të jeni të guximshme dhe ta lini.

Është impulsiv: mos lejoni që të bërtas, të godasë apo të ofendojë. Largohuni nga këta lloj burrash, sepse nëse kanë qëndrime të tilla të dhunshme tani që jeni e dashura, nuk do të dëshironi të imagjinoni se çfarë është në gjendje të bëjë në martesë. Mos e bëni këtë gabim!

Ai është gënjeshtar: Ka gënjeshtra mendore sepse të gjitha shkaktojnë dëme. Dhe kur dëgjon këto fraza: “Kam diçka të rëndësishme për të bërë”, “të gjithë koleget e mia janë të shëmtuara”, “Sigurisht që unë të dua, vetëm jam i hutuar” ose “Unë po ju dëgjoj”, besoj se ata po gënjejnë.

Debaton vazhdimisht: Diskutimet forcojnë marrëdhëniet; Megjithatë, kur ato që janë konstante dhe të pafundme, më mirë është t’i rregulloni ato. Nëse këto nuk përfundojnë, është më mirë të mendoni përsëri nëse ia vlen të vishesh kaq shumë.

Mbahet: Aq bukur si të jetë në rrugë! Ju jeni në një grumbull njerëzish të tillë. Ata që kërkojnë punë të mos thonë se është “e mirë për asgjë”, sepse kur hani në një restorant paguani, shkoni me pushime, paguani. Mos u bëj i tmerrshëm!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat