​Burrat mund të ndiejnë aromën e një gruaje kur ajo eksitohet - Bota Sot
​Burrat mund të ndiejnë aromën e një gruaje kur ajo eksitohet

Life style

​Burrat mund të ndiejnë aromën e një gruaje kur ajo eksitohet

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 17:43
Foto ilustrim

Nëse e gjejmë dikë të pëlqyeshëm ose tërheqës, kjo varet edhe nga aroma e trupit të këtij personi. Për shembull, gratë në ditë pjellore janë shumë tërheqëse për burrat.

Dhe jo vetëm kaq, sipas hulumtimeve nga Universiteti britanik i Kentit, burrat heteroseksualë madje janë në gjendje të njohin zgjimin seksual të një gruaje - nga aroma!

Studimi mblodhi mostra djerse nga 11 gra heteroseksuale që nuk po merrnin përgatitje hormonale (siç janë kontraceptivët). Mosha mesatare ishte 19-vjeç.

Në rastin e parë, gratë shikuan një dokumentar për ura, dhe në të dytën, skena nga një film erotik. Atëherë burrat (24 prej tyre) i nuhasnin mostrat e djersës dhe i vlerësuan sipas tre kritereve: intensive, të këndshme dhe tërheqëse seksuale.

Të anketuarit e gjetën aromën e zgjimit seksual më të këndshëm dhe tërheqës - në krahasim me aromën e djersës ndërsa gratë nuk eksitoheshin. Përveç kësaj, shkencëtarët vunë re se gratë në një gjendje të ngacmuar ranë transmetuesit biokimikë (të ashtuquajturat sinjalet kimo) - kështu që interesi i burrave u rrit.

“Rezultatet tregojnë se burrat reagojnë ndaj sinjaleve nuhatëse të një gruaje gjatë zgjimit seksual”, tha drejtuesi i hulumtimit, Arnaud Wisman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat