Për seks të mirë nevojitet gjumë i rehatshëm

Life style

Për seks të mirë nevojitet gjumë i rehatshëm

Nga: D.B. Më: 17 shtator 2020 Në ora: 15:17
Foto Ilustrim

Çështjet seksuale janë gjithashtu të zakonshme, me 45 për qind të grave dhe 31 për qind të burrave që kanë shqetësim në lidhje me jetën e tyre seksuale.

Një ndër tre të rritur amerikan nuk flenë sa duhet. Mungesa e gjumit mund të ndikojë edhe në jetë tonë seksuale, thonë studiuesit e seksit.

Laurie Mintz, studiuese e seksit pranë Universitetit të Floridës thotë se seksi dhe gjumi janë më tepër të ndërlidhur mese vete se sa ne mendojmë.

Mungesa e gjumit dhe mungesa e seksit ndajnë shkaqe të përbashkëta, duke përfshirë seksin, shprehet ajo.

“Veçanërisht e rëndësishme është se mungesa e gjumit mund të çojë në probleme seksuale dhe mungesa e seksit mund të çojë po ashtu në probleme të gjumit. Në anën tjetër, një gjumë i mirë i natës mund të çojë në një interes më të madh në seks, dhe orgazma mund të rezultojë më e mirë kur flemë mirë”, ka thënë Mintz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat