Këto gjashtë shenja astrologjike bien në depresion më lehtë

Life style

Këto gjashtë shenja astrologjike bien në depresion më lehtë

Më: 18 tetor 2020 Në ora: 14:32
Foto ilustrim

Depresioni është një gjendje e zakonshme dhe serioze e shëndetit mendor që shkakton një ndjenjë të vazhdueshme trishtimi, ankthi dhe humbje të interesit për aktivitetet e përditshme. 

Depresioni është një çrregullim që mund të godasë secilin prej nesh, për arsye të shumta dhe ka një ndikim të madh në shëndetin tonë fizik dhe mendor .

Sipas astrologëve, disa shenja janë më të prirura për depresion dhe trishtim sesa të tjerët. 

Në përgjithësi, ato shenja të zodiakut që janë më emocionues dhe shumë intuitivë ka më shumë të ngjarë të depresionohen. 

Gjithashtu, tipare të caktuara të personalitetit, siç është vetëvlerësimi i ulët, të qenit autokritik, pesimist ose tepër i varur nga njerëzit e tjerë,lidhen me një tendencë më të madhe për tu ndjerë të pashpresë dhe të depresionuar.

Këtu janë gjashtë shenja astrologjike bien në depression më lehtë!

1. Peshqit

Peshqit është shenja e zodiakut që ka shumë të ngjarë të vuajë nga depresioni.

Peshqit kanë lindur të dëshpëruar - ata kanë një tendencë drejt vetëmohimit. 

Këta njerëz janë shumë të sjellshëm dhe të dashur, por ata gjithashtu mund të jenë vetëshkatërrues, të ngurtë, vetë-keqardhës.

Ata, zakonisht e shikojnë jetën përmes syzeve me ngjyrë trëndafili dhe pikëpamja e tyre ëndërrimtare për jetën nuk është realiste, gjë që i lë të zhgënjehen shumicën e kohës.

Kur Peshqit bien në depresion, kjo zakonisht ndodh sepse ata nuk mund të kontrollojnë jetën e tyre siç duan. 

Sidoqoftë, ata gjithmonë zgjedhin të vuajnë në heshtje dhe të përpiqen të buzëqeshin dhe të mbajnë mjekrën lart, edhe kur është vërtet e vështirë për ta sepse nuk duan që të dashurit e tyre të ndihen keq. 

Në mënyrë që të shmangin depresionin, Peshqit duhet të qëndrojnë larg vetëmohimit dhe të ndalojnë përpjekjet për të kënaqur të gjithë rreth tyre.

2. Gaforrja

Gaforrja është një tjetër shenjë që ka një tendencë të madhe për të qenë i zymtë dhe i dëshpëruar. 

Këta njerëz janë shumë të ndjeshëm, të kujdesshëm, të dhembshur dhe të edukuar, por ata shpesh ndihen sikur askush nuk interesohet për ta.

Gaforret kanë nevojë për njohje dhe afeksion në mënyrë që të ndihen të lumtur dhe emocionalisht të sigurt në jetë.

Depresioni i tyre shpesh vjen si rezultat i përfshirjes shumë në jetën e njerëzve të tjerë dhe faktit që ata nuk mund të kontrollojnë trishtimin që ndiejnë. 

Ata e kanë jashtëzakonisht të vështirë të hapen për nevojat dhe dëshirat e tyre emocionale, kështu që zgjedhin të vuajnë në heshtje, e cila natyrisht rezulton me depresion. 

3. Akrepi

Akrepi është një shenjë që ndjen emocione thellë dhe intensivisht, prandaj nuk është për t'u habitur që këta njerëz priren të vuajnë nga depresioni më shumë sesa shenjat e tjera të zodiakut.

 Akrepat investohen gjithmonë emocionalisht në marrëdhëniet e tyre personale, që do të thotë se kur marrëdhëniet e tyre nuk po funksionojnë, ata menjëherë trishtohen dhe shqetësohen. 

Kjo është arsyeja pse disa nga shkaktarët më të mëdhenj të depresionit të Akrepit janë vetmia, humbja dhe ndarja.

Sidoqoftë, Akrepat nuk do ta pranojnë kurrë se janë në depresion për shkak të frikës se dikush mund të përpiqet ta përdorë këtë kundër tyre. 

Në mënyrë që të shmangin trishtimin, ata duhet të mësojnë se si të kontrollojnë emocionet e tyre të forta. 

4. Bricjapi

Bricjapi është një tjetër shenjë e zodiakut që është më e prirur për depresion për disa arsye të ndryshme.

Edhe pse njerëzit e lindur nën këtë shenjë të zodiakut kanë tendencë të qëndrojnë të qetë, kur emocionet e tyre njerëzore nuk shprehen, ata mund të përfundojnë me depresion të madh. 

Këta njerëz shpesh ndihen sikur janë përgjegjës për të gjithë dhe gjithçka, dhe kur nuk i përmbushin pritjet e tyre të mëdha për përgjegjësi ata shpejt depresionohen. 

Ata duhet të mësojnë t'i besojnë vetes dhe njerëzve të tjerë dhe të zgjedhin disa miq të ngushtë dhe të besueshëm me të cilët mund të ndajnë ndjenjat e tyre kur ndihen të trishtuar.

5. Binjakët

Binjakët janë njerëz të komplikuar që janë të prirur të përjetojnë emocione të forta, pavarësisht nëse janë të mirë apo të këqij. 

Kjo shenjë simbolizohet nga Binjakët që do të thotë se këta njerëz kanë dy anë të dallueshme për personalitetin e tyre. 

Binjakët janë njerëz shumë inteligjentë, dinamikë dhe bisedues dhe ata mund të bien në depresion nëse bien në një rutinë të mërzitshme ose nëse e gjejnë veten në një pozitë ku nuk mund të flasin dhe të shprehin lirshëm idetë e tyre.

Shumicën e kohës, imagjinata e tyre e gjallë do t'i mbajë ata të mos bien në një rutinë, por edhe mendja më imagjinative dhe krijuese do të përtypet dhe ngecë herë pas here.

 Ndërsa disa shenja të zodiakut preferojnë të vuajnë në heshtje, Binjakët do të projektojnë depresionin dhe problemet e tyre të brendshme në botën e jashtme ose do të zgjedhin ta trajtojnë atë duke qenë edhe më të zënë dhe të shpërqendruar.

6. Demi

Demi është gjithashtu një nga shenjat e zodiakut që ka më shumë të ngjarë të depresionohet. Këta individë janë trupa shtëpiak që pëlqejnë komoditetin e njohur dhe rutinë të jetës.

 Ata ndihen më rehat kur janë në shtëpinë e tyre ose kur janë të rrethuar nga të dashurit e tyre. 

Depresioni mund t’i godasë rëndë dhe kur këta njerëz bien në depresion, ata flenë më shumë, e teprojnë me ushqimin deri në pangopësi dhe duan të lihen vetëm.

Sidoqoftë, edhe nëse ndihen jashtëzakonisht të trishtuar dhe të pashpresë, ata janë shumë privatë me emocionet e tyre dhe kanë një rreth të vogël të besuarish të besuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat