Mënyra më e mirë për të qëndruar ulur pa u dëmtuar

Life style

Mënyra më e mirë për të qëndruar ulur pa u dëmtuar

Më: 21 tetor 2020 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Një shtëpi me themele të prishura nuk do të zgjasë shumë. E njëjta gjë i ndodh trupit nëse skeleti humbet ekuilibrin e tij. Të kesh një pozicion të mirë kur ulesh është shumë e rëndësishme.

Punë e zgjuar

Puna nga shtëpia ndonjëherë na detyron të kalojmë disa orë ulur para një kompjuteri. Por edhe përpara TV ose ulur në tavolinë, pozicionet e gabuara mund të shkaktojnë ndryshime në sjellje, shumë të rrezikshme për skeletin. Është njësoj si shtëpia, themelet e së cilës fillojnë të çahen me pasoja për të gjithë stabilitetin. Në këtë periudhë ku theksohet puna inteligjente, kushtet tona mund të përkeqësohen nëse nuk gjejmë pozicionet e duhura për t’u ulur në mënyrë korrekte.

Gabimet më të zakonshme

Ndonjëherë ne gjejmë pozicione që nga njëra anë mund të jenë komode, por nga ana tjetër, rezultojnë të paekuilibruara. Në planin afatgjatë, kjo mënyrë të uluri do të na çojë në një shqetësim gjithnjë e më të madh në sjellje. Kryqëzimi i këmbëve natyrshëm krijon një ndryshim në lartësi midis të djathtës dhe të majtës së legenit. Shpina gjithashtu përkulet dhe nëse ky është pozicioni ynë i zakonshëm, atëherë së shpejti do të kuptojmë se çfarë do të thotë të përkulësh vazhdimisht shtyllën kurrizore.

Një defekt tjetër në sjelljen është ai i zhytjes së kokës, shpatullave dhe trungut në ekranin e kompjuterit apo edhe në celularin tuaj, i cili në disa mënyra është më i keq se PC. Meqenëse keni kaluar disa orë në këtë pozicion, së shpejti do të vuani nga shpatullat e zhytura dhe një lakim i çuditshëm në majë të shpinës, si një gungë e vogël. Përveç defekteve të mundshme të shikimit.

Mënyra më e mirë për t’u ulur pa dëmtuar

Një këshillë e mirë është të fillosh nga këmbët. Duke vendosur një platformë poshtë tyre, shpina automatikisht tenton të drejtohet dhe shpatullat qëndrojnë të gjera, në përputhje me veshët. Natyrshëm koka do të jetë e prirur të mbajë një qëndrim jo më shumë se 45 gradë. Krahët tuaj nuk do të pushojnë kurrë me kyçet në tavolinë ose tastierë kompjuteri. Por ju ngriheni lehtë dhe formoni këndin e bërrylit 90 gradë.

Edhe sytë duhet të punojnë të relaksuar, sepse shikimi në një ekran mund të çojë në tension dhe përkeqësim të shikimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat