5 mënyra efektive për të menaxhuar peshën e trupit

Life style

5 mënyra efektive për të menaxhuar peshën e trupit

Më: 21 tetor 2020 Në ora: 19:25
foto ilustrim

Këto janë 5 mënyrat më efektive për të menaxhuar peshën e trupit tuaj dhe sigurohuni që nuk harroni të ushtroni, sa herë që të keni mundësi.

Trupi është po aq i fortë sa mendja e tij, kështu që mbajeni veten të motivuar dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë përpara.

Mëngjesi

Ndërsa duket mjaft e çuditshme për të ngrënë kur përpiqeni të humbni peshë, në fakt, të hani mëngjes në një orë zgjim mban nivelet e kolesterolit të ulët dhe nivelet e insulinës të qëndrueshme, gjë që fillon metabolizmin.

Mëngjeset e shëndetshëm duhet të kenë një proteinë, disa fibra dhe duhet të përmbajnë sa më pak sheqer të rafinuar.

Shmangni stresin

Ka prova që sugjerojnë se sekretimi i kortizolit, i cili është një hormon në trupin tuaj që prodhon në kohë stresi, është i lidhur me një rritje të yndyrës në bark.

Kjo është ajo që ne sugjerojmë në mënyrë që të minimizojmë nivelet e stresit gjatë gjithë ditës:

Gjumi është shumë i dobishëm dhe i nevojshëm për trupin, në mënyrë që të sigurohet që të merrni të paktën 7 orë gjumë çdo natë.

Koha personale: Përpiquni të gjeni kohë për veten tuaj çdo ditë. Pesëmbëdhjetë minuta janë të mjaftueshme për të pastruar mendjen tuaj nga mendimet negative dhe për t’u çlodhur, shkruan alternative medicine.

Shmangni punën në dhomën tuaj të gjumit sa më shumë që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, mendja dhe trupi juaj do të dinë që dhoma gjumi është një zonë e sigurt, nga mjedisi i ngjeshur i përditshëm.

Ecni sa më shumë që të jetë e mundur

Studimet tregojnë se burrat, të cilët kanë zvogëluar hapat e tyre të përditshëm, pa ndryshuar dietën në të cilën ndodhen, çojnë në një rritje të yndyrës në bark prej 7% në 2 javë. Në mënyrë që të qëndroni në formë, sigurohuni që të merrni një pedometër dhe synoni të rritni numrin e hapave të përditshëm që bëni.

Nëse keni një punë të ulur, ngrihuni në këmbë dhe ecni për 30 hapa çdo 30 minuta. Një gjë tjetër që duhet të bëni gjithnjë natyrisht është të merrni shkallët në vend të ashensorëve dhe të shkoni në shëtitje në vend të makinës, kurdo që të jetë e mundur.

Drithërat janë rruga përpara

Nëse nuk keni fikur ende kokrra të rafinuara për kokrra të plota, duhet ta bëni këtë menjëherë. Drithërat integrale ndihmojnë glukozën dhe insulinës në trupin tuaj dhe shpejtojnë shkrirjen e yndyrës. Një gjë tjetër që duhet marrë në konsideratë është shmangia e kokrrave të bardha, në vend të kësaj ndryshoni ato për bukë gruri kafe dhe oriz kafe të egër.

Hidratoni trupin tuaj

Pirja e shumë uji gjatë gjithë ditës rrit proceset që lidhen drejtpërdrejt me humbjen e peshës. Për më tepër, uji mban mbeturinat dhe toksinat jashtë trupit dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Pini rreth 6 -8 gota ujë në ditë.

Mund të thoni që jeni mjaft të hidratuar nëse dhe kur urina juaj rrjedh pothuajse e qartë. Në rast se është akoma e verdhë, pini edhe pak ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat