5 kura natyrore për të lehtësuar njollat ​​e moshës

Life style

5 kura natyrore për të lehtësuar njollat ​​e moshës

Më: 23 tetor 2020 Në ora: 10:48
Ilustrim

Këto mundësi do t’ju ndihmojnë të rinovoni pamjen e lëkurës tuaj, në vendet e ekspozuara ndaj rrezeve të diellit, të tilla si qafa, shpatullat, duart dhe vende të tjera të prirura për njolla kafe.

Lëng limoni dhe sheqer

Me një përqendrim të lartë të antioksidantëve, të cilat mund të sjellin përfitime për shëndetin tuaj fizik dhe mund të rinovojnë pamjen tuaj. Limoni ka acid citrik i cili mund të përdoret si zbutës.

Si ta përdorni:

Përzieni 2 lugë lëng limoni me 2 lugë sheqer të bardhë. Përziejeni derisa të formojë një pastë. Vendoseni në njolla dhe shpëlajeni pas 5-10 minutash.

Shënim: Nëse keni lëkurë të thatë, mos e bëni këtë më shumë se 3-4 herë në javë. Sepse acidi i limonit mund të shkaktojë tharje të lëkurës.

Aloe

Aloe vera përmban vitaminë A, e cila ndihmon në rinovimin e lëkurës, është e shkëlqyeshme për lehtësimin e djegies nga dielli dhe përmirësimin e shfaqjes së njollave të shkaktuara nga ekspozimi në diell.

Si ta përdorni:

Hiqni tulin nga aloe vera. Për ta bërë këtë, prijeni gjethen nga fillimi në fund dhe me anë të një luge mblidhni të gjithë tulin që gjendet brenda saj. Vendosni tulin në zonat e prekura, lëreni të veprojë për 30 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni këtë proces dy herë në ditë dhe pas 30 ditësh aplikimi do të ndjeni ndryshime në lëkurën tuaj.

Vaj druri sandal

Vaji i drurit të sandalit ka substanca që ndihmojnë në zvogëlimin e pigmentimit të tepërt të lëkurës dhe mund të zvogëlojnë njollat e moshës.

Si ta përdorni:

Vendosni 3-5 pika vaj druri sandale në një lugë gjelle vaj ulliri, përziejini mirë. Përhapeni në zonat e prekura dhe lëreni të veprojë gjatë gjithë natës. Lajeni në mëngjes dhe me kalimin e kohës, do të vini re një përmirësim të njollave të errëta në lëkurën tuaj.

Papaja

Ky frut i mrekullueshëm dhe i shijshëm, përveç që është shumë ushqyes, përmban vitamina A, C dhe kompleksin B. Një tjetër avantazh i këtij fruti të veçantë është fakti që ndihmon në heqjen e papërsosmërive të tjera të lëkurës, të tilla si puçrrat dhe njollat, ndërsa dhuron një pamje të re dhe të shëndetshme.

Si ta përdorni:

Hiqni tulin e papajas me një lugë, vendoseni direkt në vendet me njolla. Pas 20 minutash lajeni me ujë të vakët. Bëjeni këtë dy herë në ditë dhe prisni një përmirësim të dukshëm në pamjen e lëkurës tuaj.

Kos

Kosi është i shkëlqyeshëm për ndriçimin e lëkurës dhe mund të përdoret si pastrues natyral i njollave. Kjo pasi në kos gjendet një bakter probiotik. Ai është i shkëlqyeshëm për të luftuar infeksionet e lëkurës dhe për ta mbajtur atë të shëndetshme.

Si ta përdorni:

Vendoseni direkt në njolla dhe lëreni për 20 minuta, shpëlajeni me ujë të ftohtë. Për rezultate më të shpejta, mbajeni kosin gjatë natës dhe shpëlajeni në mëngjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat