Çiftet më të lumtur janë ata që, pavarësisht vështirësive, nuk dorëzohen kurrë

Life style

Çiftet më të lumtur janë ata që, pavarësisht vështirësive, nuk dorëzohen kurrë

Më: 6 nëntor 2020 Në ora: 08:34
Ilustrim

Çiftet mund të duan vetëm kur arrijnë të ndërthurin përkushtimin dhe durimin, dy nga faktorët që e bëjnë një histori dashurie të lulëzojë. Dy njerëz që e duan njëri-tjetrin vendosin të jetojnë së bashku, ata bëjnë një angazhim shumë delikat. Delikate jo vetëm sepse duhet guxim të pranosh të jetosh me një person tjetër, të nënshkruash një letër para një gjykatësi ose prifti ose t’i betohesh për besnikëri të përjetshme.

Kjo është afër të gjitha sprovave që mund të hasin dy njerëz në një marrëdhënie. Çështja është që të jesh në një marrëdhënie do të thotë të marrësh përgjegjësi të tjera që janë shumë më të rëndësishme se këto. Kur një çift vendos të ndërtojnë një histori dashurie së bashku, ata duhet ta kuptojnë se njëri nuk mund t’i dorëzohet tjetrit, të paktën ndërsa lufton për atë histori në maksimum.

Ju madje mund të mendoni se kur ekziston dashuri e vërtetë, asgjë nuk mund të ndikojë në mirëqenien e një çifti. Por mos gaboni, vetëm dashuria nuk mjafton, përballja me ndryshimet e tjetrit, edhe nëse ai person është ai që duam, është gjithmonë një detyrë shumë e vështirë. Dhe është akoma më e vështirë të mos krijosh pritshmëri nga personi tjetër. Ata që duam nuk do të pëlqejnë gjithmonë të njëjtat gjëra, të njëjtët filma, ata do të kenë të njëjtat mendime për temat më të ndryshme që ne bëjmë.

Xhelozia, për shembull, ka një fuqi jashtëzakonisht të dëmshme në një marrëdhënie. Sa çifte ndahen për shkak të sjelljes paranojake të partnerit të tyre! Me kalimin e kohës, grindjet e shkaktuara nga enët e palara ose peshqiri i harruar në shtrat marrin përmasa edhe më të mëdha dhe ajo që do të ishte vetëm një fërkim martesor bëhet një makth.

Të kapërcesh gjithë këtë nuk është e lehtë, kërkon përkushtim, shumë dialog dhe një angazhim nga të dy palët për të ndryshuar dhe për tu bërë një person më i mirë për partnerin. Kërkon gjithashtu durim, falje dhe altruizëm, tre karakteristika që janë gjithnjë e më të rralla tek çdo individ, imagjinoni të prisni që një çift t’i ketë gjithmonë ato.

Ajo që nuk mund të ndodhë është që dy njerëz të heqin dorë në vështirësinë e parë. Problemet duhet të zgjidhen dhe të mos anashkalohen. Në rastin më të keq, një çift mund të vendosë t’i japë fund kësaj historie, por jo para se të përpiqet ta bëjë atë të funksionojë dhe të vazhdojë të lulëzojë. Për dashurinë gjithmonë ia vlen të luftosh!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat