Si t’i bëjmë të tjerët të shprehin interesim për neve?

Life style

Si t’i bëjmë të tjerët të shprehin interesim për neve?

Më: 7 nëntor 2020 Në ora: 10:32
Ilustrim

Dihet se mënyra më e mirë për të hyrë në zemrën e një njeriu, është ti flasësh për gjërat që e interesojnë me tepër. Uilliam Llon Helps në shkrimet e tij për natyrën njerëzore tregon:

Isha në moshën  tetëvjecare dhe ndodhesha tek tezja ime. Një natë, erdhi tek ne një zotëri i cili pasi foli me tezën time u kthye nga unë dhe filloi të më fliste për temën që ishte më interesantja për mua në atë kohë: për anijet. Kur iku ai, i thashë tezës sime se ai ishte njeriu më simpatik dhe që merrte vesh shumë nga anijet. Tezja m’u përgjigj se zotëria është një avokat që merrej vetëm me punën e tij.

Po, atëherë përse më foli për varkat? – pyeta tezën..

Sepse është një xhentëlmen i vërtetë, – m’u përgjigj ajo dhe vazhdoj…e mori vesh që ajo ishte tema më interesante për ty dhe dontë të të kënaqte, duke folur për to.

Pra, asnjëherë mos harroni se për t’i lënë përshtypje të mirë dikujt duhet të flsini për temat që i interesojnë dhe padyshim që këta njerëz do të kenë pastaj interesim për juve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat