Si të rregulloni problemet më të zakonshme në çift

Life style

Si të rregulloni problemet më të zakonshme në çift

Më: 12 nëntor 2020 Në ora: 12:15
Foto Ilustrim

Ne e dimë që asnjë marrëdhënie nuk është e njëjtë. Por, shumë nga problemet që ato kalojnë janë jashtëzakonisht të zakonshme.

Nga ana e ndritshme, të gjitha kanë zgjidhje mjaft të drejtpërdrejta. Kur debatojmë me partnerët tanë, mund të ndihet si fundi i botës.

Për fat të mirë, më poshtë gjeni disa nga problemet më të zakonshme të marrëdhënieve dhe zgjidhjet e tyre.

Image

Nëse ka mungesë përparësie:

Kur jemi rehat në marrëdhëniet tona, ne priremi t’i marrim partnerët tanë si të mirëqenë. Gjë që çon në mungesë përparësie. Edhe pse ju dhe partneri juaj duhet të pasuroni jetën tuaj personale, ju gjithashtu duhet të kaloni shumë kohë së bashku . Kjo mund të jetë e vështirë nëse të dy keni orare të zënë. Por, është e lehtë të gjesh aktivitete që ju të dy mund t’i shtrëngoni në rutinat tuaja ditore. Një shëtitje në park ose një natë jashtë në qytet do të bëjë një ndikim pozitiv në lidhjen tuaj.

Nëse ka mungesë të komunikimit:

Komunikimi i fortë është forca lëvizëse e lidhjeve. Nëse ju dhe partneri juaj po luftoni me komunikim të dobët, bëni një përpjekje që të shpreheni për çështje të ndryshme. Ne e kuptojmë që kjo është më lehtë të thuhet sesa të bëhet, por të flasësh ballë për ballë është mënyra më e mirë për të shmangur keq-komunikimin. Kjo jo vetëm që do të parandalojë një sërë problemesh, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të jeni të prekshëm me njëri-tjetrin.

Nëse ka mungesë besimi:

Një nga flamujt e kuq të marrëdhënieve më të mëdha është mungesa e besimit . Kur ju dhe partneri juaj nuk i besoni njëri-tjetrit, ju jeni në një pikë shumë delikate në lidhjen tuaj. Pika fillestare më e mirë për zgjidhjen e këtij problemi është gjetja e pikës fillestare. Ndoshta dikush mashtroi ose gënjeu për vendndodhjen e tyre. Për të ecur përpara, ju të dy duhet të jeni transparent në lidhje me nevojat dhe shqetësimet tuaja.

Nëse ka mungesë kufijsh:

Një nga pjesët më të rëndësishme për të qenë në një marrëdhënie të shëndetshme është vendosja e kufijve – fizikë dhe emocionalë. Ju dhe partneri juaj duhet të komunikoni kufijtë tuaj në detaje. Kur kryqëzohen, ato krijojnë distancë midis jush të dy. Respektimi i hapësirës së njëri-tjetrit do t’ju inkurajojë të fitoni besim dhe respekt për njëri-tjetrin.

Të pranoni çdo emocion shqetësues me partnerin tuaj është hapi më i rëndësishëm për t’u bërë një çift më i mirë. Kur ju dhe partneri juaj i qaseni këtyre çështjeve në një mënyrë të qetë dhe pozitive, ato do të zhduken shumë shpejt.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat