Sa herë në ditë duhet t'i lani dhëmbët?

Life style

Sa herë në ditë duhet t'i lani dhëmbët?

Më: 21 nëntor 2020 Në ora: 22:12
Foto ilustrim

Me siguri e dini që larja e shpeshtë nuk është dhe aq e rëndësishme sa cilësia e larjes së dhëmbëve. Madje, njerëzit që i lajnë dhëmbët pas çdo vakti apo ushqimi që konsumojnë, fokusohen më pak tek cilësia dhe teknika e këtij procesi.

Nëse i lajmë dhëmbët pas çdo vakti dhe shumë shpejt pasi kemi ngrënë, mund t’i dëmtojmë më seriozisht nga çmendojmë. Niveli I pH bie dhe smalti dobësohet.

Për dentistët, hera e vetme kur mund t’i lani dhëmbët menjëherë pasi keni ngrënë është nëse ushqimi ka qenë ëmbëlsirë, apo ngjitës.

Kjo sepse ëmbëlsirat dhe ushqimet që ngjiten në dhëmbë bëhen burim bakteresh në gojë, që më pas shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

Pasi të keni ngrënë, shpërlajeni gojën me ujë dhe prisni 30 minuta për t’i larë ato.

Ideale dhe e shëndetshme për higjienën orale është që dhëmbët të lahen 2 herë në ditë për rreth 2 minuta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat