11 gjërat që çiftet e lumtura bëjnë para se të shkojnë në gjumë

Life style

11 gjërat që çiftet e lumtura bëjnë para se të shkojnë në gjumë

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 10:05
Foto ilustrim

Është shumë e rëndësishme që të kaloni ca kohë me partnerin tuaj para se të shkoni në gjumë.

Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të kaloni së bashku – një orë ose vetëm disa minuta. Ju te dy duhet që të shijoni njëri-tjetrin, flisni dhe tregoni dashurinë tuaj, kjo është e gjitha që ju nevojitet.

Ne përgatitem një listë me disa këshilla të thjeshta por shumë efektive nga psikologët. Ne gjithashtu bëmë një bonus të veçantë për ju në fund.

1.Ndalini telefonat tuaj në OFF

Varësia e mediave sociale pengon lirimin e oksitononësh në trupin tuaj. Ky hormon është përgjegjës për intimitet emocional dhe lidhjen. Ju këshillojmë duke ndjekur një rregull të thjeshtë: fikni telefonat tuaj.

2.Mos mendoni për punën.

Mundohuni të harroni punën dhe mos e kontrolloni email-in tuaj kur jeni në shtrat. Është shumë më mirë të kalosh atë kohë së bashku dhe të kesh pak pushim, që të nesërmen të jesh produktiv në punë. Biseda jastëkë lidh çiftet emocionalisht, ju ndihmon të harrojmë për problemet, dhe ju bën të ndiheni të relaksuar. Shmangni duke folur për punë, vështirësi financiare ose ndonjë gjë tjetër që mund të bëjë partneri juaj të ndihet i shqetësuar.

3.Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë me partnerin tuaj.

Shumë çifte nuk e shohin njëri-tjetrin gjatë gjithë ditës dhe kanë një zakon të shkojnë në shtrat në kohë të ndryshme. Çiftet e lumtur i pastrojnë dhëmbët së bashku dhe shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë. Ndihmon ata që të ruajnë ngrohtësinë dhe intimitetin e marrëdhënies së tyre.

4.Krijojeni një rutinë të gjumit

Një rutinë e  gjumit çdo ditë ju ndihmon të fle më mirë. Ndërsa duke ndjekur një rutinë të njohur, truri juaj merr një sinjal të afatit kohor të gjumit dhe përgatit trupin tuaj për gjumë. Nëse ndjekni të njëjtën rutinë me partnerin tuaj, kjo do ta bëjë marrëdhënien tuaj më intime dhe më të besueshme.

5.Keni një bisedë zemër-zemër.

Kushtojini vëmendje ndjenjave të njëri-tjetrit. Ju nuk keni nevojë të jepni këshilla ose të gjeni zgjidhje të menjëhershme për problemet. Ndonjëherë ne vetëm duam të flasim dhe të ndiejmë kujdesin dhe mbështetjen e të dashurve tanë.

Ju sugjerojmë dedikimin e disa minutave para se të flini për të shprehur ndjenja pozitive për partnerin tuaj. Kjo do të ndihmojë në mbylljen e ditës në një shënim pozitiv dhe do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Ajo gjithashtu ka një ndikim pozitiv në dispononim tuaj të përgjithshëm.

Mundohuni të harrojmë për gjithçka që ndodhi atë ditë, dhe lini të gjitha problemet dhe shqetësimet tuaja lëreni jashtë derës së gjumit. Tregoni partnerit tuaj se sa e doni atë .Është shumë e rëndësishme të jeni serioz dhe të sinqertë kur shprehni ndjenjat tuaja.

6.Mos u grindni ose mos merrni biseda të nxehta.

Ju kujtojmë  që të përpiqemi të mos përfshihemi në argumente të nxehta përpara se të shkonim për të fjetur. Lufta në shtrat nuk ndihmon në zgjidhjen e një problemi. Për më tepër, është më e vështirë për të dy që të bini në gjumë dhe do të ndiheni në depresion të nesërmen.

7.Mbani dhomën tuaj të gjumit pa fëmijë.

E vetmja kohë që ju mund të lini fëmijët tuaj të fle në shtrat është kur ata kanë një makth. Në çdo kohë tjetër, gjumi juaj duhet të jetë hapësira juaj private. Ju duhet të keni atë hapësirë ​​për të mbajtur intimitetin tuaj.

8.Mos e ndani një shtrat me kafshët tuaja.

63% e njerëzve që flenë me kafshët e tyre nuk kanë gjumë të mjaftueshëm. Ju nuk do të mund të flini gjatë natës dhe shpesh do të shqetësoheni gjumin tuaj. Në krye të kësaj, të kesh një kafshë në shtratin tënd shkel “sundimin e 2” në dhomën tuaj të gjumit.

9.Mos pini alkool ose tym

Shumë çifte pëlqejnë të kenë një gotë verë para se të shkojnë në shtrat për të krijuar një atmosferë romantike. Megjithatë, ndërkohë që trupi juaj po digjen alkool, periudha e notifikimit të gjumit tuaj bëhet më e shkurtër. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni të lodhur, të hutuar dhe lehtë të mërziteni kur të zgjoheni në mëngjes. Alkooli gjithashtu e bën gërmitëshim të mundshme, dhe nikotina në cigare nxit pagjumësinë.

10.Jepini njëri-tjetrit një masazh.

Ju rekomandojmë që para gjumit konfirmojnë se një masazh i lehtë dhe relaksues përpara se të shkoni në shtrat përmirëson cilësinë e gjumit tuaj, zvogëlon ankthin dhe i afron çiftet më pranë.

11.Mos harroni për përqafime dhe puthje.

Mos harroni të puthni partnerin tuaj para se të shkoni në gjumë, si dhe përkëdhelja për disa minuta ju bënë mire kur ju jeni tashmë në shtrat. Kjo është shumë relaksuese dhe ngjall emocione pozitive. Psikologët janë të bindur se nëse përqafohesh ndërsa fle, marrëdhëniet tuaja nuk janë në vështirësi.

Bonus

Nëse vuani nga pagjumësia, përpiquni të bëni disa ndryshime në mënyrën tuaj të jetesës.

Mos pini kafe pas mesdite.

Zgjohuni herët.

Mos hani para se të shkoni në shtrat.

Blerja e disa shtresave të bukura dhe të shtrenjta mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.

Lërini të gjitha pajisjet jashtë derës së gjumit.

Le të keni ajër të freskët në dhomën tuaj të gjumit.

Bëjeni një dush të nxehtë para se të shkoni në shtrat.

Mundohuni të mos punoni pas orës 21:00

Mos pini shumë ujë para se të flini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat