Gjumi ju bën të bukur, arsyet e mira për të bërë një gjumë të shëndetshëm

Life style

Gjumi ju bën të bukur, arsyet e mira për të bërë një gjumë të shëndetshëm

Më: 6 janar 2021 Në ora: 14:47
Ilustrim

Ne e kalojmë një të tretën e jetës sonë duke fjetur dhe sigurisht nuk është rastësi që gjumi është thelbësor për funksionimin e duhur të trupit tonë dhe për mirëqenien tonë, por jo vetëm. Përfitimet e gjumit ndikojnë gjithashtu në pamjen tonë fizike duke përmirësuar bukurinë tonë.

Cilësia e jetës sonë gjatë ditës mund të ndikohet ndjeshëm nga cilësia e gjumit të natës. Fjetja e mirë për një numër adekuat orësh është thelbësore për mirëqenien tonë fizike dhe psikologjike. Gjumi shërben për të rimarrë energjinë, lejon trurin tonë të sistemojë informacionin që kemi mbledhur gjatë ditës dhe të zvogëlojë stresin e akumuluar gjatë ditës.

Fjetja ka efekte pozitive në gjendjen shpirtërore, na bën të ndihemi të arsyeshëm dhe të buzëqeshur, të gatshëm për të përballuar një ditë të re me vendosmëri dhe qetësi, por kjo nuk është e gjitha, sepse një gjumë i mirë ndihmon për të na mbajtur të bukur dhe për të na mbrojtur nga rritja e moshës.

Nuk ka më qese dhe rrathë të errët: nënat e reja e dinë që duhet të zgjohen shpesh natën dhe të gjithë ata njerëz që mund të flenë mirë është një mirazh i paarritshëm. Kur fle pak, shikimi yt është i pari që vuan dhe denoncon një natë makthi. Sytë e kuq, rrathët e errët që na bëjnë të dukemi si zombie, rrudhat dhe vijat e holla janë simptomat më të zakonshme, pasi lëkura rreth syve është shumë e hollë dhe e vuan më shumë mungesën e pushimit. Fjetja e qetë për shtatë ose tetë orë do të na japë një pamje të ndritshme, do të na mbajë larg qeseve të urryera nën sy dhe do të na bëjë të dukemi më të gëzuar dhe të shëndetshëm.

Lëkurë të tonifikuar dhe me shkëlqim: nëse arsyet për të cilat është e nevojshme të flesh ende nuk janë kuptuar plotësisht, një gjë është e sigurt: gjatë gjumit, secila prej qelizave tona rigjenerohet shumë më shpejt sesa gjatë periudhës së ditës. Epiderma jonë nuk bën përjashtim, pasi pastron veten nga stresi i akumuluar gjatë ditës, si dhe nga gjithçka që duhej të mbronte, para së gjithash ndotjes dhe rrezeve UV. Një gjumë i mirë është ideal për të rivendosur rigjenerimin e duhur në trup. Këshilla e zgjuar? Asnjëherë mos shkoni të flini me fytyrën të lyer: pa marrë parasysh nëse jeni të lodhur ose të qetë në fund të ditës, një pastrim i fytyrës i ndjekur nga një krem hidratues është i nevojshëm për kujdesin e lëkurës së fytyrës: gjatë natës epiderma i thith më mirë përbërësit aktivë të kozmetikës, të cilët për këtë arsye shumëfishojnë efektivitetin e tyre.

Bark i rrafshët dhe i sheshtë: për një model të paharrueshëm pa sakrifica të tepërta, një gjumë i shëndetshëm është një aleat i frikshëm. Në fakt, është treguar se mungesa e gjumit ndikon në metabolizëm, duke e ngadalësuar atë. Jo vetëm kaq: kur flemë pak ose keq, trupi ynë ka nevojë për sasi më të mëdha ushqimi për të rimarrë energjinë e humbur, me rezultatin e vënies në rrezik të formave që aspirojmë.

Nëse dëshironi të dukeni më bukur… një gjumë i mirë mund t’ju ndihmojë! Nëse do të krijonim një parullë, kjo do të ishte e përsosur. Studimet e kryera nga studiuesit kanë treguar se gjumi i rregullt për të paktën tetë orë është shërimi më i mirë për fytyrën tonë, e cila është më e relaksuar dhe shkëlqyese, duke na bërë më tërheqës për ata që takojmë. Një kartëvizitë e bukur dhe një mënyrë super e thjeshtë dhe absolutisht e lirë për të qenë në krye.

Vonë? Po, por…: një aheng, një rast i veçantë, thjesht dëshira për të mbaruar së shikuari filmin ose serialin që aq shumë na pëlqente: mund të bëjë që të shtrihemi vonë në mbrëmje dhe në mëngjes të ndihemi shumë të rraskapitur. Çfarë të bëjmë? Mos u shqetësoni, edhe në këtë rast ilaçi është shumë i thjeshtë: nëse keni mundësi, dremitja e pasdites do të jetë një kurë e vërtetë. Fjetja për rreth gjysmë ore është e mjaftueshme: nëse fle më shumë, rrezikon të biesh në “inercinë e gjumit” duke ju bërë të ndiheni pak të mërzitur. Për një sy gjumë, koha më e mirë është pas drekës, kur prirja për të pushuar është më e madhe, ndërsa gjumi në mbrëmje mund të dobësojë gjumin e natës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat