Kjo është temperatura ideale për të fjetur

Life style

Kjo është temperatura ideale për të fjetur

Më: 17 janar 2021 Në ora: 01:00
Foto ilustrim

Ekspertët e shëndetit dhe gjumit rekomandojnë gjithmonë të flini në një dhomë më të freskët.

Temperatura më e mirë për një dhomë gjumi pa siklet dhe djersitje është 18 gradë.

Dhomat më të ftohta ju ndihmojnë të qëndroni të freskët dhe të dukeni më të ri pasi stimulon prodhimin e melatoninës – hormonit të gjumit. Gjithashtu, është një antioksidues që do të thotë se është i shkëlqyeshëm në luftën kundër plakjes.

Melatonina e rritur zvogëlon rrezikun e sëmundjes Alzheimer. Të flesh në një dhomë më të ftohtë është veçanërisht e mirë për ata që luftojnë me pagjumësinë. Kur bëhet fjalë për kushtet shëndetësore, fjetja në një dhomë të nxehtë deri në 18 gradë zvogëlon shanset e zhvillimit të sëmundjeve të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe depresioni. Te gratë zvogëlohet mundësia e infeksioneve të kërpudhave që pëlqejnë një ambient të ngrohtë dhe të lagësht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat