5 këshilla për të rregulluar gjumin e fëmijëve tuaj

Life style

5 këshilla për të rregulluar gjumin e fëmijëve tuaj

Më: 21 janar 2021 Në ora: 20:49
Foto ilustrim

Fëmijët e mi flenë mirë. Ndoshta jam me fat, ndoshta jo… Ju kurrë nuk do ta dini derisa të provoni këto këshilla të thjeshta.

Dukesh i lodhur

Duke manipuluar pak “Fëmija im i vogël, ju dukeni të rraskapitur. Do të ndiheni më mirë nëse flini herët”, ose duke përdorur psikologjinë e kundërt “Ju nuk doni të flini tani! Mirë, Alexis është në shtrat tani, kjo do t’i japë atij një shans tjetër për të të rrahur në futboll”, fëmijët e ndiejnë vetë se kur duhet të shkojnë në shtrat. Në këtë mënyrë, ata janë të lumtur që fillojnë rutinën dhe nuk diskutojnë.

Rutina

Një pjesë e rëndësishme e netëve të një fëmije varet nga ritmi cirkadian (gjumi / zgjimi) dhe kushtëzimi i tyre. Nëse u thoni të lajnë dhëmbët dhe të lexojnë për 15 minuta çdo mbrëmje në 7:30, ata do të ndjehen të përgjumur çdo ditë në të njëjtën kohë.

Ji atje

Vajza ime e di shumë mirë që unë do të largohem nga dhoma sepse ajo gjithmonë zgjohet vetëm, por asaj i pëlqen të pretendojë se unë do të jem atje për një kohë të gjatë. Ajo e gjen ngushëlluese kështu që unë shtrihem pranë saj, mbyll sytë dhe veproj sikur po përpiqem edhe unë të fle. Zakonisht, ajo flet për diçka që ka ndodhur gjatë ditës së saj dhe unë e lë atë të flasë sepse është një moment i këndshëm për të kur jemi vetëm dhe askush nuk mund ta ndërpresë. Kur ajo të përfundojë historinë e saj, ne nuk flasim më. Koha për të fjetur!

Një histori e bukur

Fëmijët duan t’u lexojmë një histori dhe të ndryshojmë zërin tonë. Edhe pse Winnie Pooh dhe miqtë e tij janë fantastikë për të ndriçuar ditën e trishtuar të të vegjëlve, janë klasikët që punojnë më mirë për të ndihmuar vajzën time më të madhe të flejë gjumë. Historitë e shkruara mirë pasurojnë fjalorin e tyre dhe tingulli i përrallave të vjetra i bën ata të flenë.

Mbylli sytë! Mos fol! Mbylli sytë!

Kur është koha për të fjetur, bëhem disi i bezdisshëm dhe ushtarak, por funksionon. Unë kontrolloj nëse i kanë të mbyllur sytë dhe sigurohem që ajo të mos flasë. Është shumë efektive, në të vërtetë, sa më shpejt që ajo mbyll sytë, unë mund të numëroj 100 frymëmarrje dhe të them “natën e mirë”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat