14 gjëra që i përdorim akoma pa e kuptuar se është koha t’i hedhim larg

Life style

14 gjëra që i përdorim akoma pa e kuptuar se është koha t’i hedhim larg

Më: 26 janar 2021 Në ora: 22:58
Foto ilustrim

Ne nuk hezitojmë të hedhim produktet ushqimore të skaduara, sepse e dimë që ato mund të dëmtojnë shëndetin tonë. 

Por në fakt, shtëpia jonë është plot me gjëra të tjera që duhet të hidhen në një deponi, dhe ne as nuk e kuptojmë atë.

Ne Më poshtë janë disa produkte, të cilave është mirë t’ju hedhim një sy, dhe pse jo ti hedhim nëse janë prej kohësh aty, në shtëpinë tonë.

Rimeli i syve

Produktet e përbërjes së syve kanë kohëzgjatjen më të shkurtër.

Kur aplikohet rimeli i syve, bakteret nga qerpikët përfundojnë në furçë, dhe sa herë që e përdorim, ka gjithnjë e më shumë të tilla.

Ekspertët këshillojnë që ta  ndërroni rimelin çdo 3 muaj, pasi përdorimi më i gjatë i këtij produkti mund të çojë në një infeksion të syve.

Fondatina

Mesatarisht, një fondatinë mund të përdoret për për rreth një vit, dhe ne duhet të marrim parasysh kushtet e magazinimit dhe përbërjen e produktit. 

Lidhëset e flokëve

Lidhëset e flokëve janë në gjendje të dëmtojnë krejtësisht flokët tuaj nëse i përdorni për një kohë të gjatë. 

Nëse brezi elastik është shtrirë pak ose integriteti i tij është prishur, ajo mund të ekspozojë pjesën e gomës, të ngjitet pas flokëve dhe flokët mund të fillojnë të prishen.

Peceta të lagura

Dezinfektimi i pecetave të lagura zakonisht mund të ruhet deri në  një vit pas hapjes, megjithëse mund të varet nga marka. 

Pas kësaj, ata humbin vetitë e tyre antibakteriale. 

Sidoqoftë, nëse ato janë ruajtur në mënyrë të papërshtatshme, duhet të shpëtoni prej tyre edhe më herët. 

Ruajtësit në këtë produkt shkatërrohen nëse ruhet në  kushte shumë të nxehta ose shumë të ftohta dhe ka pasur raste kur pecetat janë kontaminuar me baktere ose myk.

Detergjent

Detergjentët xhel larës mbajnë  vetitë e tyre për 6 muaj pasi të keni hapur shishen. 

Pluhuri larës mund të zgjasë shumë më gjatë nëse nuk ekspozohet ndaj lagështisë. 

Një pluhur i butë dhe me gunga nuk do të jetë më aq efektiv sa një i thatë.

Furça tualeti

Ky artikull që bie në sy mund të mbahet në shtëpi për vite me radhë. 

Sidoqoftë, edhe me një pastrim javor të furçës, duhet të kuptoni se nuk do të jetë e mundur të hiqni qafe të gjitha bakteret në të, që do të thotë se nuk do të jetë aq efektive.

 Ju duhet ta ndryshoni rurçën kur fijet  e saj deformohen ose fillojnë të zverdhen.

Perde dushi

Perdet e banjës bëhen të ndyra, dhe akoma më keq, myku mund të rritet mbi to.

 Është e këshillueshme që të lani perden të paktën një herë në muaj, dhe pas një viti përdorimi, ta zëvendësoni atë me një të re.

Lodra gome dushi

Këto lodra duhet të zëvendësohen çdo 2-3 muaj. 

Fakti është se myku shfaqet brenda tyre, dhe ai mund të jetë i rrezikshëm për foshnjën. 

Për të zgjatur jetën e rosave tuaja të gomës, lajini ato me dhe detergjent pas çdo përdorimi. 

Ju gjithashtu mund të mbyllni vrimën në to me ngjitës për të parandaluar futjen e ujit brenda.

Furçë kuzhine silikoni

Silikoni është një material rezistent ndaj nxehtësisë, por me ekspozim të rregullt në temperatura të larta, mund të fillojë të  dëmtohe.

Përveç kësaj, është mjaft e butë dhe mund të dëmtohet gjatë procesit të gatimit. 

Për të shmangur kontaminimin e ushqimit tuaj me grimca silikoni, rekomandohet që të ndërroni  furçat çdo 2 vjet.

Gratues dhe prerës perimesh

 Është jashtëzakonisht e vështirë të lani plotësisht një rende dhe të hiqni qafe mbetjet e ushqimit dhe mikrobet që jetojnë në to. 

.Hidhni rende në bazë të gjendjes së tyre dhe materialit nga i cili është bërë. Mesatarisht, është më mirë ta  ndryshoni  3-4 vjet përdorimi.

Sfungjerë për larjen e enëve

Është e ditur dhe shumë logjike që sfunxherët me shkumë mund të jetë një terren ushqyes për bakteret dhe madje edhe myk. 

Sfungjerët me fibra të vogla duhet të ndërrohen  më shpesh, mundësisht çdo javë, dhe sfungjerët me të mëdhenj - çdo 2 javë sepse këta sfungjer ajrosen më mirë dhe thahen më shpejt.

Të brendshme

Rezulton se bakteret, si E. coli, mund të qëndrojnë rreth edhe në të brendshme të  lara. 

Në shumicën e rasteve, kjo nuk do të çojë në probleme shëndetësore, por është akoma më higjienike të rinovoni të brendshmet të paktën një herë në vit. 

Tamponët menstruale

Edhe tamponët kanë një datë skadence. 

Disa prodhues e tregojnë atë në paketim dhe zakonisht është 3 vjet, ndërsa të tjerët nuk e shkruajnë fare datën. 

Në çdo rast, është më mirë të ruash sendet e higjienës personale për jo më shumë se 2 vjet, sepse ekziston mundësia e rritjes së mykut dhe baktereve, edhe nëse nuk vërehet në shikim.

Brisk rroje

Ato duhet të ndryshohen më shpesh sesa e mendojnë shumica e njerëzve. 

Për shembull, Gillette Venus këshillon gratë që përdorin briskun çdo ditë të zëvendësojnë kokën e rrojës pas 1-2 javësh përdorimi.

 Dhe për ata që përdorin briskun dy herë në javë - pas 4-6 javësh. 

Përdorimi i një brisku jo higjienik mund të shkaktojë acarim, prerje dhe qime të rritura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat