Nëse doni të ndryshoni jetën tuaj, filloni që sot

Life style

Nëse doni të ndryshoni jetën tuaj, filloni që sot

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 19:59
Foto ilustrim

Ndryshimi është pjesë e jetës sonë, na ndihmon të ecim përpara dhe të përparojmë si qenie njerëzore, prandaj, gjithmonë përpiqemi ta ndjekim dhe mbështesim atë. Nëse doni një jetë më të mirë, një punë më të fortë ose disa aftësi shtesë, gjithçka që duhet të bëni është të filloni të punoni për t’i marrë ato. Sidoqoftë, ndryshimi është gjithashtu shumë i frikshëm për të gjithë ne, sepse po lëmë të njohurën për të panjohurën dhe kjo e ka frikësuar qenien njerëzore që nga agimi i kohës.

Sokrati dikur tha “Sekreti i ndryshimit është përqendrimi i të gjitha energjive të tua jo në luftimin e së vjetrës por në ndërtimin e së resë”. Kjo është një këshillë shumë e mençur që jep një ide të mirë të asaj që ndodh në trurin e njeriut: kur aspirojmë të ndryshojmë, të gjithë energjinë tonë e përqendrojmë në atë që tashmë kemi, jo në atë që duhet të kemi.

Për të ndryshuar jetën tuaj do të duhet të punoni shumë dhe ndoshta edhe të bëni disa sakrifica, por mos kini frikë, është shumë më lehtë sesa mendoni. Le të shohim së bashku disa këshilla të thjeshta që mund t’i vini në praktikë për të pasur më pak frikë nga lajmet dhe për të përmirësuar çdo aspekt të ekzistencës tuaj.

Mësoni artin e mirënjohjes

Mund të duket e çuditshme por mënyra më e mirë për të ndryshuar jetën tuaj është të jeni mirënjohës për atë që keni tashmë. Mundohuni të shijoni gjërat e vogla që ju ndodhin çdo ditë, sado të parëndësishme të jenë. Ndjenja e mirënjohjes për atë që ju rrethon do t’ju ngarkojë me energji dhe entuziazëm për të ndryshuar jetën tuaj. Për më tepër, nëse arrini të jeni të lumtur për ato që keni, gjithashtu do të keni shumë më pak frikë të filloni një situatë të re: detajet e jetës suaj nuk do të ndryshojnë, kështu që do të keni një spirancë lumturie në mes të një deti me mundësi të pafund.

Provo yoga

Edhe kjo këshillë mund të duket e çuditshme, por t’i dedikosh kohë meditimit ose yoga-s është një mënyrë e përsosur për të përqendruar vëmendjen në jetën tuaj dhe në atë që dëshironi të ndryshoni. Heqja e telefonit për gjysmë ore në ditë dhe përkushtimi ekskluzivisht i dëgjimit të trupit është thelbësore për të pasur qëllime të përcaktuara mirë. Mundohuni t’i jepni peshë ndjenjave tuaja dhe zbrazni mendjen çdo ditë, në këtë mënyrë do të jeni më të relaksuar dhe të gatshëm të përballeni me çdo ndryshim.

Rrethohuni nga persona që ju frymëzojnë

Nuk ka rëndësi vetëm cilësia e argëtimit në jetën tonë, njerëzit me të cilët rrimë kanë gjithashtu ndikim tek ne, kështu që patjetër duhet të siguroheni që keni të bëni vetëm me individë interesantë dhe frymëzues. Mundohuni të viheni në kontakt me autorët e librave tuaj të preferuar ose me ata që shpërndajnë entuziazëm dhe pasione me ju.

Bëj aktivitet fizik

Sporti është një ilaç kundër të gjitha sëmundjeve: të kesh mundësinë të ushtrohesh të paktën gjysmë ore në ditë çdo ditë do të të ndihmojë shumë për të lehtësuar stresin dhe për të ulur tensionin. Në këtë mënyrë do të jesh më i prirur të përballesh me pengesat tipike të një ndryshimi të rëndësishëm. Të luash sporte gjithashtu do të ndihmojë në rregullimin e niveleve të hormoneve tuaja dhe për këtë arsye do të jeni më pak të prirur ndaj ndryshimeve të humorit dhe depresionit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat