Shenjat që të tregojnë se ke të bësh me një person të keq!

Life style

Shenjat që të tregojnë se ke të bësh me një person të keq!

Më: 5 mars 2021 Në ora: 08:17
Ilustrim

Psikologjia njerëzore është jashtëzakonisht e komplikuar dhe të gjithë në këtë botë nuk janë të mbushur me qëllime të mira. Si qenie njerëzore të përgjegjshme, duhet t’i besojmë njëri-tjetrit, por shumë prej nesh bien në grackën e njerëzve që kanë qëllime të liga. Ne gjithmonë duhet të përpiqemi të përqendrohemi në gjërat e mira që njerëzit kanë, por duhet të jemi të kujdesshëm edhe ndaj atyre negative. Njerëzit me qëllime të liga vijnë në jetën tonë për të na shkatërruar. Ata na shkaktojnë dhimbje dhe ky është qëllimi i tyre i vetëm në jetë.

Nuk është e mundur që ne të ndryshojmë qëllimet e liga të njerëzve. Ajo që është e mundur për ne është të identifikojmë këta lloj njerëzish dhe të ndërpresim të gjitha lidhjet me ta. Ata kurrë nuk do të na lëndojnë drejtpërdrejt; përkundrazi, ata do të na manipulojnë, do të marrin kontrollin e jetës sonë dhe do të na çojnë në rrënojat tona. Ata janë si shushunjat që janë aty për të thithur gjithçka që kemi. Identifikimi i tyre nuk është i lehtë për të gjithë.

Shumica e këtyre njerëzve vijnë nën maskimin e të dashurve tanë. Ata i fshehin qëllimet e tyre të liga në velin e dashurisë. Por, ne kemi identifikuar disa shenja që do t’ju ndihmojnë të njihni njerëzit me qëllime të liga:

Ata janë gënjeshtarë

E di që është e vështirë të pranosh faktin që të dashurit e tu mund të gënjejnë por ata e bëjnë atë. Njerëzit që janë pranë nesh për të na dëmtuar do të kenë gjithnjë nevojë për shtrembërim të fakteve. Prandaj, ata bëhen gënjeshtarë. Ndonjëherë, kemi tendencë të anashkalojmë një gënjeshtër. Por për të mirën tonë, nuk duhet t’i tolerojmë aspak gënjeshtrat.

Ata ndryshojnë faktet

Mos harroni, ditën tjetër ju i thatë mikes tuaj të ngushtë se nuk ju pëlqente që i dashuri juaj t’ju dhuronte fustanin sepse jeni në siklet për dhuratat që ai vazhdon të bëjë. Shoqja juaj e ngushtë i tha të dashurit tuaj që nuk ju pëlqente veshja sepse nuk ishte aq e shtrenjtë.

Tani, kur e dëgjoni nga i dashuri juaj, shihni se si shoqja juaj e shtrembëroi faktin në mënyrë që i dashuri juaj t’ju keqkuptojë. Shoqja juaj mund të ketë një pëlqim ndaj të dashurit tuaj dhe nuk do që t’iu shoh të dy së bashku. Prandaj, duke i shtrembëruar fjalët tuaja, ajo pati shansin të ndezë një keqkuptim dhe ajo do të vazhdojë ta bëjë këtë në një nivel më të madh nëse vazhdoni t’i besoni asaj. Kështu funksionojnë këta njerëz. Duke i shtrembëruar faktet, ata krijojnë probleme në jetën tuaj.

Ata ju mashtrojnë

Supozoni se keni një problem dhe keni nevojë për disa këshilla. Nëse personi nga i cili po kërkoni këshillë ka qëllime të mbrapshta, ata do t’ju thonë të bëni gjëra që në të vërtetë do t’ju sjellin më shumë telashe. Një person i lig mund të thotë falje ose të fajësojë veten për çfarëdo që ka ndodhur, por nëse gaboni një herë, mos u besoni herë tjetër. Përkundrazi, është më mirë për ju t’i shmangni ato sepse qëllimet e tyre nuk janë aspak të mira.

Ata nuk pendohen

Ata kënaqen duke parë se ju lëndoheni. Pavarësisht se sa përgjegjës janë ata për dhimbjen tuaj, ata kurrë nuk do të pendohen. Ata madje mund t’ju fajësojnë për situatën. Ata janë aq narcistë sa do të bëjnë çmos për të shkatërruar jetën tënde për përfitimet e tyre personale. Në vend që të pendohen, ata preferojnë të jenë të lumtur për këtë.

Ata nuk ju japin informacionin e plotë

Pavarësisht se sa të afërt jeni, ata do t’ju ushqejnë vetëm informacionin që u jep përparësi. Nëse fshehja e disa informacioneve çon në probleme të caktuara në jetën tuaj, ata do ta bëjnë këtë sepse duan që ju të qëndroni gjithmonë në ankth.

Ata gjithmonë i mohojnë gjërat

Njerëzit me qëllime të liga mohojnë gjithmonë një gjë ose një tjetër. Ata janë aq të zënë me manipulime, gënjeshtra dhe mashtrime saqë duhet të mohojnë të vërtetën për të shpëtuar veten e tyre. Pra, duhet të jeni më të vetëdijshëm.

Është në rregull të duash dikë, por mos u paragjyko. Nëse shihni ndonjë nga këto shenja, largojeni personin e keq nga jeta juaj. Ju do të jetoni të qetë dhe të lumtur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat