Ky është gabimi më i keq që mund të bëni kur përpiqeni të flini natën

Life style

Ky është gabimi më i keq që mund të bëni kur përpiqeni të flini natën

Më: 7 mars 2021 Në ora: 00:22
Foto ilustrim

Kur e kemi të pamundur të biem në gjumë, instinkti ynë i parë është që thjesht të qëndrojmë në shtrat dhe të përpiqemi t’i mbajmë sytë mbyllur me shpresën se do na zë gjumi. Sipas ekspertëve, ky është gjithashtu një nga gabimet më të mëdha.

Frida Rångtel, PhD, këshilltarja shkencore për aplikacionin e Ciklit të Gjumit, na thotë, “Ne nuk mund ta detyrojmë veten të biem në gjumë. Edhe nëse ka gjëra që mund të bëjmë për të ndihmuar procesin, rënia në gjumë në vetvete është jashtë kontrollit tonë të vetëdijshëm”.

Ajo shton se përpjekja për ta detyruar atë vetëm do ta bëjë më të vështirë për të arritur një përgjumje të mirë në planin afatgjatë duke bërë që truri ynë të shoqërojë shtratin me mungesën e gjumit.

Çfarë të bëni kur nuk mund të flini?
Në vend që të ngjitemi në shtratin tonë kur kemi pagjumësi, Dr. Rångtel thotë: “është më mirë të ngrihesh dhe të bësh një aktivitet qetësues”. Ajo rendit shembuj si shkrimi i mendimeve tuaja, leximi i një libri relaksuese ose meditimi. “Këto aktivitete mund t’ju ndihmojnë të hiqni mendjen nga stresi i të mos qenit në gjumë”.

Mike Dow, ndan këshilla të ngjashme: “Mos harroni, truri është një makinë shoqëruese kështu që ju nuk doni që ajo të bashkojë shtratin tuaj me të qenit zgjuar”, thotë ai.

Kështu që, herën tjetër kur ta gjeni veten duke luftuar për të fjetur, ngrihuni nga shtrati dhe provoni një nga aktivitetet qetësuese të sugjeruara nga këta ekspertë në vend që të shtoni stres shtesë në situatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat