Engjëlli mbrojtës i çdo fëmije është nëna e tij

Life style

Engjëlli mbrojtës i çdo fëmije është nëna e tij

Më: 12 prill 2021 Në ora: 09:54
Ilustrim

Nënë do të thotë dashuri dhe kujdes. Ajo është fillimi i gjithçkaje në jetën tonë, ajo na lindi, na ushqeu dhe na mbështeti në çdo hap të rrugës. Është njeriu që qëndron pranë nesh në gëzime dhe vështirësi dhe na mësoi si të jemi edhe nëna.

Nuk është ekzagjerim ta konsiderojmë atë engjëllin tonë mbrojtës tokësor, siç thotë edhe teksti në vijim:

“Një fëmijë e pyeti Perëndinë:

“Ata më thonë se do të më dërgosh në Tokë nesër, por si do të jetoj atje ku jam kaq i vogël dhe i pafuqishëm?” dhe Perëndia iu përgjigj se engjëlli i tij mbrojtës  po e pret dhe do ta ruajë.

Fëmija e pyeti përsëri: “Por më thuaj, këtu në Parajsë që të jem i lumtur nuk kam asgjë tjetër veçse të këndoj dhe të qesh”.

Zoti tha, “Engjëlli yt kujdestar do të këndojë dhe do të qesh për ty. Dhe do ta ndjesh dashurinë e tij dhe do të jeni shumë të lumtur “.

Por fëmija e pyeti përsëri: “Dhe si do ta kuptoj atë që njerëzit më thonë kur më flasin nëse nuk e njoh gjuhën?”

“Engjëlli juaj kujdestar do t’ju tregojë fjalët më të bukura dhe të ëmbla që do të dëgjoni ndonjëherë dhe me shumë durim dhe kujdes, engjëlli juaj do t’ju mësojë se si të flasësh.”

“Dhe kush do të më mbrojë?”

Zoti tha: “Engjëlli yt kujdestar do të të mbrojë edhe nëse kjo do të thotë të japi jetën e tij”.

Kur erdhi koha për të lënë Parajsën, fëmija me shpejtësi e pyeti: “Zoti im, nëse do të largohem tani, ju lutem më tregoni emrin e engjëllit tim”.

“Thjeshtë do t’i thërrisni… MAMA”, u përgjigj Zoti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat