Dieta dhe ushtrimet fizike që ju ndihmojnë të keni një bark të sheshtë…

Life style

Dieta dhe ushtrimet fizike që ju ndihmojnë të keni një bark të sheshtë…

Më: 16 prill 2021 Në ora: 23:17
Foto ilustrim

Barku është një nga pikat kritike që na mundon më shumë kur vjen sezoni i ngrohtë: fakti që nuk jeni në gjendje të vishni xhinset që vitin e kaluar ishin perfekte është shenja e qartë se ka ardhur koha për të luftuar dhjamin e grumbulluar gjatë dimrit . Një bark i fortë dhe i sheshtë nuk është vetëm një faktor estetik që na kushtëzon në zgjedhjen e rrobave, por një shenjë e shëndetit të mirë për t’u ruajtur ose rifituar sa më shpejt të jetë e mundur. Yndyra e barkut është e rrezikshme për shëndetin dhe duhet të luftohet me vendosmëri.

Kontrolli i sasisë së ushqimit – Për të rikthyer në formë një bark tepër të bollshëm nuk ka mënyrë tjetër, veçse mbajtur dietë, që do të thotë të hani më pak dhe të lëvizni më shumë. Dieta do të na bëjë të humbasim dhjamin, jo vetëm në bark, por në të gjithë trupin. Ushtrimet do të na ndihmojnë të djegim kalori dhe të tonifikojmë muskujt. Por kini kujdes: jo të gjitha dietat janë njësoj, ashtu si jo i gjithë fitnesi është i vlefshëm për humbjen e peshës. Për të humbur peshë në mënyrën e duhur, duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar që na bën të humbasim vazhdimisht peshë dhe na mëson zakone të ngrënies që duhet t’i mbajmë gjithmonë. Dietat e shpejta, të cilat ju bëjnë të humbni peshë shumë shpejt, duhet të shmangen, pasi brenda një kohe të shkurtër do të rimarrim të gjitha kilogramët e humbur. Luhatjet e peshës bëjnë gjithashtu që indet të humbin elasticitetin, duke na lënë përfundimisht me inde të butë dhe madje edhe strija.

Lëvizja – Përveç humbjes së peshës, ushtrimet janë thelbësore. Për të pasur një bark të sheshtë është e nevojshme që së pari të digjni dhjamin e tepërt. Për të arritur këtë rezultat, duhet t’i përkushtoheni të paktën tre herë në javë një aktiviteti aerobik dhe kardio, të tilla si vrapimi, ecja, çiklizmi. Nuk mund të largohemi nga shtëpia për shkak të kufizimeve të pandemisë? Kërcimi i litarit në oborr ose në park është një djegës i shkëlqyeshëm i dhjamit, ose ne mund të përfitojmë nga një stërvitje online e fitnesit kardio. Atëherë një dozë adekuate e abs do të bëjë pjesën e vet, për të tonifikuar muskujt. Në çdo rast, qëllimi ynë duhet të jetë gjithmonë mirëqenia e përgjithshme e të gjithë organizmit.

Zorrët dhe mirëqenia – Zorra është truri ynë i dytë dhe prandaj meriton vëmendjen tonë të plotë. Ne duhet të fusim sasinë e duhur të fibrave në dietën tonë, për të rregulluar dhe promovuar tranzitin e zorrëve dhe me udhëzimin e një nutricionisti, ne verifikojmë që nuk jemi bartës të intolerancës ndaj ushqimeve të caktuara që, duke u fermentuar, mund të krijojnë ënjtje të zorrëve. Nuk duhet të harrojmë të pimë të paktën dy litra ujë në ditë dhe gjithashtu të përpiqemi të mbajmë nën kontroll stresin, pasi gjendjet e ankthit dhe tensionit të tepërt shpesh ndikojnë në mirëqenien e sistemit të tretjes, në veçanti të zorrëve. Për të kufizuar problemin e fryrjes së barkut, ne duhet t’i kushtojmë të paktën njëzet minuta vakteve, të shmangim pijet e gazuara dhe të bëjmë disa lëvizje pasi të hamë.

Rëndësia e qëndrimit – Për të luftuar hiper-relaksimin e indeve të barkut, është e nevojshme të mbash qëndrim të mirë. Për këtë, ne duhet të mësojmë të ulemi, të ecim dhe të lëvizim duke mbajtur shpinën drejt dhe shpatullat “të hapura”, pa fundosur kokën. Ne gjithashtu duhet të mësojmë të marrim frymë mirë, duke përdorur muskujt e kraharorit dhe barkut.

Kozmetikë – Ka produkte kozmetikë të veçantë në treg, të cilët ndihmojnë në forcimin e indeve të barkut dhe ijeve. Ato nuk bëjnë mrekulli, por, nëse përdoren vazhdimisht dhe kombinohen me një masazh të mirë manual, ato mund të ndihmojnë. Masazhi në veçanti, madje edhe me një krem hidratues të thjeshtë ose një vaj natyral (për shembull bajame të ëmbël ose argan), mund të jetë shumë i dobishëm për lagështimin e lëkurës dhe rivendosjen e elasticitetit të saj, duke parandaluar strijat.

Dhe nëse pavarësisht gjithçkaje… – barku ynë ende nuk na kënaq, le të kujtojmë se akumulimi i yndyrës në pjesë të caktuara të trupit shpesh varet nga faktorë hormonalë dhe gjenetikë, kundër të cilëve ka shumë pak për të bërë. Në çdo rast, ne e mbajmë barkun nën kontroll duke mbajtur peshë normale, nuk e lëmë pas dore aktivitetin fizik për të mbajtur muskuj të tonifikuar dhe kompakt, ne bëjmë një jetë të shëndetshme dhe nuk i kthejmë format tona në një shqetësim: në fund të fundit, papërsosmëritë na bëjnë unikë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat