​10 shenja që lidhja juaj nuk do të jetë serioze

Life style

​10 shenja që lidhja juaj nuk do të jetë serioze

Më: 20 prill 2021 Në ora: 19:53
Foto ilustruese

A dyshoni se jeni bllokuar në një marrëdhënie që nuk po përparon në një marrëdhënie? Shikoni cilat shenja tregojnë vërtet atë.

Psikoterapistja Jenn Mann për Instyle përcjell një letër nga pacienti i saj:

"Unë kam qenë në shoqëri me një burrë që më pëlqen vërtet për rreth gjashtë muaj. Ne e shohim njëri-tjetrin mjaft rregullisht, por kryesisht ka të bëjë me Netflix dhe atmosferën e ftohtë, ne rrallë shkojmë në takime reale ose shoqërohemi me njerëz të tjerë, por është jo vetëm për seksin. Ne jemi duke u argëtuar dhe e shoh sa mirë kalojmë, por duket se nuk po ecën përpara. Unë nuk dua të detyroj një bisedë në lidhje me një marrëdhënie dhe një marrëdhënie, por unë jam nuk jam i sigurt se çfarë të bëj tjetër ", tha personi që nënshkroi me pseudonimin As këtu, as atje.

"I dashur As këtu, as atje, tingëllon sikur jeni në një marrëdhënie të quajtur një marrëdhënie pa detyrim. Ky lloj i marrëdhënies jo-përcaktuese po bëhet më i zakonshëm ndërsa njerëzit martohen ose plaken ose plotësisht refuzojnë të jenë në angazhime afatgjata. Kjo është ndryshe nga 'miqtë me përfitime ‘kur dy njerëz e gjejnë veten në një nga shtëpitë e tyre, vetëm për qëllime seksi, zakonisht me biseda minimale. Në rastin tuaj ka më shumë lidhje dhe biseda që mund t'i bëjnë gjërat të paqarta.

Ndonjëherë një marrëdhënie e tillë është thjesht një fazë kalimtare sepse njerëzit njihen me njëri-tjetrin, para se të hedhin një hap drejt një angazhimi më të thellë. Por është e mundur që marrëdhënia të mos shkojë kurrë përpara dhe të mbetet e bllokuar aty ku është. Shumë raste fillojnë me potencialin për tu bërë një marrëdhënie, por ngecin. Unë pashë shumë në karantinë, prandaj shumë mbetën në marrëdhënie ku nuk ishin të lumtur ose argëtoheshin me dikë thjesht për hir të përfitimit dhe kënaqësisë, ”u përgjigj Mann.

Si mund ta kuptoni nëse jeni bllokuar në një marrëdhënie të tillë?

Gjërat nuk po përparojnë

Ka disa piketa në marrëdhëniet që duhet të prisni kur një marrëdhënie po shkon në një drejtim serioz. Për shembull, ju darkoni së bashku, kaloni natën e së shtunës, takoni miqtë dhe familjen, bëheni zyrtar dhe thoni të parën "Të dua". Kur kjo nuk ndodh, është një flamur i kuq.

Ju nuk jeni përfshirë në jetën e tij

Nëse bëheni çift me dikë, shkoni së bashku në kafenenë e tyre të preferuar dhe mësoni emrin e kamerierit të tyre të preferuar. Ju e vizitoni atë në punë dhe takoni kolegët e tij. Ju kaloni kohë me njerëz për të cilët interesohet. Ju tregon në rrjetet sociale. Kur ato gjëra nuk ndodhin, është një shenjë që marrëdhënia nuk po shkon më thellë.

Ju nuk shkoni në daljet klasike. Një pjesë e procesit të takimit përfshin njohjen me njëri-tjetrin. Gjithashtu, interpretimi jashtë në kafene apo restorante tregon një investim në marrëdhëniet dhe personin. Pa dyshim, COVID e bëri këtë të vështirë. Por nëse personi që do të dilni për darkë me mikun tuaj jashtë, por vendos të mos ju marrë, ju keni një problem.

Ju nuk jeni lidhur sa duhet

Kur gjërat qëndrojnë në sipërfaqe, kjo tregon se personi nuk po merr kohë për t'ju njohur ose për të ndarë një pjesë të vetvetes. Pa lidhje, cenueshmëri dhe intimitet emocional gjërat nuk mund të lulëzojnë. Këto janë bazat për lidhje dhe marrëdhënie kuptimplota romantike.

Planet nuk janë në përputhje dhe nuk janë planifikuar paraprakisht

Kjo tregon një mungesë të investimeve të energjisë dhe kohës në procesin e takimit. Ky është një tregues konkret se ai person nuk po ngroh shumë për ju ose marrëdhënien. Pa dyshim, ka disa njerëz që jetojnë nga dita në ditë, por edhe këta njerëz do të caktojnë paraprakisht një datë kur duan të bëjnë përshtypje për dikë që i intereson.

Nuk flitet për të ardhmen

Një pjesë normale e një marrëdhënieje përfshin planifikimin për të ardhmen, qoftë vizita në një restorant të ri, planifikimi i një udhëtimi apo takimi me një mik në qytet. Nëse ai nuk ju flet për ngjarjet e ardhshme në të cilat dëshiron që të bëheni pjesë, kjo është një shenjë që personi nuk po ju beson të jeni në të ardhmen.

Ju nuk keni përcaktuar një marrëdhënie

Në një moment, çdo lidhje goditet nga momenti kur duhet të përcaktohet. A dilni me njerëz të tjerë? A besoni në monogami? Dëshironi të jeni zyrtarisht së bashku? Shumica e njerëzve e vonojnë këtë bisedë për aq kohë sa të jetë e mundur. Kur keni një marrëdhënie prej tre deri në gjashtë muaj dhe askush nuk e ka përmendur atë, është e çuditshme. Nuk është një shenjë e shkëlqyeshme dhe mund të jetë e nevojshme të jeni ju ai që do të filloni bisedën, nëse shpresoni ta ktheni lidhjen tuaj aktuale në një marrëdhënie të vërtetë.

Ju nuk shkoni në tubime të rëndësishme së bashku

Ju e gjeni veten vetëm në darka familjare, pushime, dasma dhe ngjarje të tjera ku duhet të shkoni së bashku.

Miqtë e tij nuk kanë dëgjuar kurrë për ju

Familja e tij nuk e di që ju ekzistoni. Në rrjetet e tij sociale nuk ka asnjë shenjë. Është e kuptueshme në fillim të një marrëdhënieje, dhe veçanërisht gjatë COVID, por në një moment bëhet një tregues i rëndësishëm i marrëdhënies tuaj.

Shumicën e kohës shqetësoheni ose mërziteni

Kur nuk keni thirrje telefonike ose mesazhe të rregullta, kjo mund t’ju bëjë të shqetësuar ose të pasigurt. Gjithashtu, kur thjesht rrini brenda katër mureve, nuk ka asnjë romancë dhe gjërat bëhen të mërzitshme. Nëse ndiheni kështu, mund të jetë një shenjë se jeni në një marrëdhënie që nuk është në rrugën e duhur. Ndonjëherë kjo lloj marrëdhënie mund të funksionojë, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar diçka herë pas here. Është e rëndësishme që të dy dëshironi të njëjtat gjëra. Por nëse keni filluar të ndiheni të irrituar, mbase është koha të filloni një bisedë serioze në lidhje me marrëdhënien. Ju as nuk do të dini si ta merrni derisa të kërkoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat