Tre arsye pse gratë me të cilat dalin burrat, nuk janë ato me të cilat martohen

Life style

Tre arsye pse gratë me të cilat dalin burrat, nuk janë ato me të cilat martohen

Më: 22 prill 2021 Në ora: 09:49
Foto ilustrim

Çdokush ndoshta mund të kujtojë një situatë kur një çift u nda pas një lidhje të gjatë dhe më pas një burrë i propozoi “vajzës tjetër që takoi”.

Kjo sjellje është befasuese dhe ngre një pyetje të ligjshme – pse një grua nuk merr një unazë (diamanti) pas shumë vitesh të kaluara së bashku, ndërsa tjetra bëhet nuse pothuajse menjëherë pasi të takohen?

Nuk ka diçka të tillë si “gruaja e duhur”, gjëja më e rëndësishme është të jesh me një burrë në kohën e duhur.

Në rrjetet sociale, dikush postoi mendimin se burrat martohen jo kur takojnë “dashurinë e jetës së tyre”, por kur janë gati të krijojnë një familje. Një përdorues i Twitter ishte vërtet i interesuar në këtë teori dhe u kërkoi burrave ta komentonin atë. Dhe pothuajse unanimisht, burrat pranuan se kishin një marrëdhënie për të cilën u penduan që u ndanë, një marrëdhënie me një grua “perfekte”, por kjo nuk i ndaloi të martoheshin me dikë tjetër derisa të ndiheshin gati, shkruan KP.

Ndërkaq, shkencëtarët thonë se mosha më e mirë për të krijuar një familje është midis 28 dhe 32 vjeç. Pas kësaj kohe, shanset që një burrë të dëshirojë të martohet do të jenë në rënie, dhe sapo ai të mbushë 42-vjeç shansi është pothuajse zero.

Nuk ka asnjë mënyrë për të ndërtuar një familje të bazuar në tërheqjen fizike

Studimet tregojnë se çiftet më të lumtura janë ato në të cilat një grua është më tërheqëse se një burrë. Por siç tha John T. Molloy, autor i librit “Pse burrat martohen me disa gra, jo me të tjera”, pamja e një gruaje nuk duhet të jetë vulgare. John kërkoi më shumë se nga më shumë se tre mijë burra të përshkruanin nuset e tyre, dhe vetëm 20 për qind e të fejuarve përdorën mbiemra që kishin të bënin me pamjen e tyre (si të bukur, tërheqës ose seksi). 80 për qindëshi tjerë përmendi tiparet e karakterit të grave. Burrat thanë se ishte shumë e rëndësishme që ajo të ishte e pashme, por as ata nuk donin që ajo të dukej seksi.

Mendimet e miqve dhe prindërve mund të ndikojnë në një vendim

Edhe nëse një burrë duket shumë i pavarur, vendimi i tij në lidhje me martesën do të ndikohet nga të afërmit dhe miqtë. Ata luajnë një rol të madh në këtë dhe mendimi i tyre mund të përshpejtojë procesin, por edhe ta ngadalësojë  ose ta heqë plotësisht nga ekuacioni.

Jeta së bashku zvogëlon shanset për t’u martuar me 50 për qind

Psikologët paralajmërojnë gratë se duhet të jenë shumë të kujdesshme në lidhje me idenë e të jetuarit së bashku para martesës. Në një studim, u konkludua se shumica e burrave i propozojnë të dashurës së tyre 22 muaj pas fillimit të marrëdhënies. Pas kësaj, shansi zvogëlohet me 20 për qind, dhe tre vjet më vonë shansi është vetëm 50 për qind.

Por, është e rëndësishme të mos harrohet ndryshimi në perceptimin – gratë shpesh mendojnë se të jetuarit së bashku është hapi i parë për martesë, dhe burrat, përkundrazi, “harrojnë” nevojën për të regjistruar një marrëdhënie dhe tashmë mendojnë se kanë një familje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat