Zbulohet gjeni i jetëgjatësisë: Njerëzit mund të jetojnë deri në 500 vjet!

Life style

Zbulohet gjeni i jetëgjatësisë: Njerëzit mund të jetojnë deri në 500 vjet!

Më: 14 maj 2021 Në ora: 21:54
Foto ilustrim

Raca njerëzore mund të jetojë më gjatë, madje edhe tepër më gjatë. Tingëllon si trillim shkencor, por studimi i fundit amerikano-kinez sugjeron që jetëgjatësia e njeriut mund të jetë midis 400 dhe 500 vjet. Shkencëtarët nga laboratori biologjik ‘Mount Desert Island’ në SHBA dhe Universiteti i Nanjing në Kinë kanë përcaktuar se ekzistojnë dy rrugë qelizash tek njerëzit që përcaktojnë jetëgjatësinë dhe këto rrugë kanë një efekt të zgjeruar kur punojnë së bashku.

Kinezët kanë zbuluar rrugën qelizore të jetëgjatësisë

Studiuesit ekzaminuan rrugën e qelizave 115 (sinjalizimi i insulinës) dhe TOR (ndjeshmëria e lëndës ushqyese) dhe llogaritën që një efekt i vetëm ishte një përmirësim prej 130 për qind i jetëgjatësisë, ndërsa veprimi i tyre i kombinuar tregoi që jetëgjatësia mund të përmirësohej me 500 për qind.

Është kjo rritje që do të thotë që jetëgjatësia e njeriut mund të zgjasë midis 400 dhe 500 vjet, por akoma vetëm – në teori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat