Dy ushtrime të thjeshta për të ndaluar dhimbjen e qafës

Life style

Dy ushtrime të thjeshta për të ndaluar dhimbjen e qafës

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 17:03
Foto ilustrim

Njerëzit qëndrojnë të mbërthyer në celularët e tyre për orë të gjata, gjë që ushtron presion në pjesën e përparme dhe të pasme të qafës. Kështu shpejtë përjetojnë shtrëngim në qafë që përfundimisht çon në një nuancë dhimbjeje në qafë dhe në pjesën e sipërme të shpinës.

Nëse dhimbja vazhdon për ditë të tëra, mund të rrisë rrezikun e spondilitit të fryrjes së diskut dhe dhimbjeve të tjera që lidhen me pjesën e sipërme të shpinës, shpatullës dhe qafës. Trajneri i lifestyle, Luke Coutinho, ndau dy ushtrime të thjeshta për të lehtësuar dhimbjet e tilla dhe për të forcuar muskujt e qafës.

Në një video të postuar në Facebook, Luka shpjegoi se kur njerëzit mbajnë qafën në pozicionin poshtë për orë të tëra, ata mund të përjetojnë inflamacion. Luka thotë se qafa nuk është krijuar natyrshëm për t’u mbajtur në një pozicion poshtë. Por nëse e mbani në një pozicion për një kohë të gjatë, kjo çon në ngërçe, presion të ulët të gjakut, spazma muskulore etj.

Trajneri demonstroi 2 ushtrime të thjeshta për të forcuar qafën. Megjithatë, ai paralajmëroi personat me spondilit të rëndë që të konsultohen me mjekun përpara se të kryejnë ndonjë ushtrim, shkruan News18, transmeton Klankosova.tv.

USHTRIMI 1:

Vendoseni dorën e majtë në shpatullën tuaj të djathtë. Sigurohuni që kur kryeni këtë shtrirje, supi juaj i majtë të mos lëvizë. Pastaj lëvizni kokën drejt shpatullës së djathtë. Mbajeni në atë pozicion për një kohë. Më pas, lëvizni veshët drejt shpatullës së djathtë. (Këtu sigurohuni gjithashtu që supi i djathtë të mos lëvizë lart).

Mbajeni për disa sekonda. Tani, përsërisni të njëjtin ushtrim në anën tjetër. Mos e shtyni veten shumë pasi mund të përfundoni duke ndrydhur qafën, bëjeni butësisht një ose dy herë.

USHTRIMI 2:

Përplasni duart pas qafës dhe anoni pak mjekrën lart. Provoni të ngrini bërrylat në pjesën e pasme dhe do të ndjeni shtrirjen përgjatë bicepsit, shpatullave, pjesës së sipërme të shpinës dhe gjoksit. Mbajeni në këtë pozicion derisa njehni deri në 10 dhe pastaj relaksohuni. Bëjeni këtë butësisht pasi mund të lëndoni veten ndërsa e bëni me shpejtësi të madhe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat