Si ta zbuloni mykun para se të shfaqet në mure?

Life style

Si ta zbuloni mykun para se të shfaqet në mure?

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Myku shumohet duke krijuar spore që transmetohen përmes ajrit dhe kërkojnë ujë.

Këto spore nuk janë organizma të gjallë për sa kohë që janë të thata. Me gjurmët e para të ujit, ato bëhen të gjalla, shumohen shpejt dhe janë shumë të vështira për t'u zhdukur.

Mendoni se duhet të prishni murin për të kontrolluar mykun në shtëpinë tuaj? Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë për ta kontrolluar atë – dhe kërkon vetëm 30 sekonda.

Hapni kapakun e sternës dhe kontrolloni pjesën e poshtme. Nëse shihni myk atje, mund të nënkuptojë se tashmë ka myk të ngadaltë në vende të tjera në shtëpinë tuaj, të cilat thjesht presin kushtet e përshtatshme për të filluar shumimin.

Edhe pse ata do të mendonin se ky është një vend ku myku me siguri do të mblidhej, kjo nuk është e vërtetë. Vetë kapaku i sternës është i rëndë dhe nuk lejon që një sasi e madhe ajri të qarkullojë.

Një rrjedhë e tillë e vogël e ajrit do të thotë që është e mundur që myku ngadalshëm të gjejë rrugën e tij brenda, por shanset për këtë janë mjaft të vogla. Megjithatë, mjafton që kudo në shtëpi të ketë një koloni sporesh myku dhe prej andej ajo përhapet kudo.

Më i ngadalshëm do të thotë se rriten shanset e rritjes së mykut në rezervuar. Prandaj, kontrollimi periodik i sternës mund të parandalojë probleme të mëdha në shtëpinë tuaj, shkruan MindBodyGreen.

Nëse gjeni myk në një cisternë ose në një pjesë tjetër të shtëpisë, fillimisht zgjidheni këtë problem me ndihmën e produkteve dhe metodave të duhura të pastrimit.

Atëherë është ideale të kërkoni ndihmën e një inspektori myku i cili do të inspektojë shtëpinë tuaj në detaje, duke përdorur teknika të ndryshme të matjes dhe duke mbledhur të dhëna nga lloji i mykut në nivelet e mikotoksinës dhe baktereve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat