Dy lëvizje që do t’i shtojnë më shumë fuqi dhe stabilitet shëtitjeve dhe vrapimeve tuaja

Life style

Dy lëvizje që do t’i shtojnë më shumë fuqi dhe stabilitet shëtitjeve dhe vrapimeve tuaja

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 07:48
Foto ilustrim

Të bëhesh një vrapues më i fortë nuk ka të bëjë vetëm me daljen jashtë. Ndërtimi i forcës në zona si bërthama (një grup muskujsh që stabilizon dhe kontrollon legenin dhe shtyllën kurrizore) dhe këmbët mund t’ju ndihmojë të lëvizni më fuqishëm dhe me efikasitet.

Por është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që secila anë e trupit tuaj të jetë e fortë në mënyrë të pavarur.

Stabiliteti i njëanshëm është thelbësor për vrapimin – prandaj është e rëndësishme të mësoni lëvizjet që funksionojnë në stabilitetin e secilës këmbë në mënyrë të pavarur. Tre lëvizje të tilla përfshihen në stërvitje, e cila është projektuar gjithashtu për të rritur rrahjet e zemrës dhe për të krijuar fuqi që do t’ju ndihmojë të bëheni një vrapues më i mirë.

Dy lëvizje që përmirësojnë stabilitetin e njëanshëm për vrapim:

Kthejeni lëvizjen e kundërt në ngritjen e gjurit:

Qëndroni në majë të tapetit tuaj dhe kthejeni këmbën e djathtë në një ngritje të kundërt. Nga atje, ngrihuni në këmbën tuaj të majtë dhe sillni gjurin e djathtë përpara jush drejt gjoksit. Kthehuni në një anë të kundërt dhe përsërisni.

Lëvizja anësore në ngritjen e gjurit

Hiqeni këmbën e djathtë anash dhe mbështetuni në një ngritje anësore. Sillni krahun e djathtë me këmbën tuaj. Kapuni përmes këmbës së majtë për t’u ngjitur dhe ngrini gjurin e djathtë lart drejt gjoksit. Kthehuni përsëri dhe përsëriteni.

Në videon e mëposhtme mund të shikoni më shumë se si t’i realizoni këto lëvizje:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat