Si ta mbani hapësirën tuaj të ngrohtë

Life style

Si ta mbani hapësirën tuaj të ngrohtë

Më: 8 nëntor 2021 Në ora: 23:43
Foto ilustrim

Me afrimin e ditëve më të ftohta, shumë prej nesh po e rrisin ngrohjen dhe një përdorues i rrjetit popullor TikTok ndau gjashtë këshilla të thjeshta si ta mbani më mirë shtëpinë tuaj të ngrohtë.

1. Lironi ajrin nga radiatori

Ajri që mbetet 'i bllokuar' në radiator mund të zvogëlojë fuqinë e ngrohjes dhe duhet të lini disa centimetra hapësirë midis radiatorit dhe mobilieve, në mënyrë që nxehtësia të qarkullojë siç duhet në dhomë.

2. Vendosni një copë letër alumini pas radiatorit

Sipas këtij përdoruesi të TikTok, folia e aluminit do të largojë nxehtësinë nga radiatori, gjë që do të rezultojë në një temperaturë më të lartë të dhomës.

3. Pasi ta përdorni furrën, lëreni derën e saj të hapur

Ajri i nxehtë nga furra do të zgjerohet nëpër hapësirë.

4. Mbyllni fort dyert dhe dritaret dhe mbajini perdet poshtë

Është logjike që një derë e hapur në dritare do të thotë që ajri i nxehtë të përhapet në një zonë më të madhe dhe të futet ajri i ftohtë, prandaj menjëherë parandaloni këtë dhe mbajeni nxehtësinë aty ku ju nevojitet më shumë.

 
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat